infoCAR

Zaloguj się

Jak odzyskać zgubiony numer PKK?

Utworzono: 13-01-2016 0:00

Obecnie bez numeru PKK nie da się nic zrobić w kwestii uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami. Bez niego nie da się  np. zapisać na szkolenie podstawowe lub na egzamin w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Co w przypadku, gdy się go zagubi?

Bez numeru PKK nie da się rozpocząć szkolenia kandydata na kierowcę, źródło: materiały własne info-car.pl

Bez numeru PKK nie da się rozpocząć szkolenia kandydata na kierowcę, źródło: materiały własne info-car.pl

Od 19 stycznia 2013 r. system uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami jest w Polsce oparty o system teleinformatyczny korzystający z profili kandydatów na kierowców (PKK). Profile odpowiadają poszczególnym osobom, które wyraziły chęć uzyskania prawa jazdy. Numer PKK jest przekazywany zainteresowanym, którzy złożyli wniosek o wydanie prawa jazdy, czyli zrobili pierwszy krok w kwestii uzyskania uprawnień. Otrzymując numer PKK, kandydat na kierowcę jest informowany, że są to bardzo poufne dane i że nie należy ich ujawniać niepowołanym osobom. Co jednak w sytuacji, gdy sam zainteresowany nie jest w stanie numeru ujawnić sobie, bo np. zgubił kartkę w wydrukowanym numerem?

Jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest ponowne odwiedzenie wydziału komunikacji, gdzie został wygenerowany numer. Tam za okazaniem dowodu osobistego, pracownik urzędu raz jeszcze wydrukuje kartkę z dotychczasowym numerem – przepisy nie przewidują możliwości zmiany numeru.

Posiadając numer PKK, kandydat na kierowcę może wiele spraw załatwić przez Internet, bez wychodzenia z domu. Może np. po zapisać się na egzamin teoretyczny jeszcze przed rozpoczęciem jazd w ośrodku szkolenia kierowców. Do egzaminu teoretycznego można bowiem przygotować się samodzielnie. Pomocny w tej kwestii będzie bez wątpienia  Adaptacyjny System Egzaminowania I Szkolenia Kierowców – ASSIEK, gdzie kandydaci na kierowców mogą zapoznać się z cała wymaganą wiedzą na temat przepisów ruchu drogowego i przećwiczyć egzamin na prawdziwych pytaniach egzaminacyjnych.

Na egzamin można zapisać się przez Internet pod adresem: https://info-car.pl/infocar/konto/word/rezerwacja.html

Podziel się