infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Zmniejszone tablice rejestracyjne dla samochodów np. z USA lub Japonii

Utworzono: 13-07-2018 1:26

1 lipca weszły w życie przepisy rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, które dały kierowcom możliwość zamówienia mniejszej tablicy. Jest to szczególnie dobra wiadomość dla posiadaczy aut sprowadzonych z USA lub Japonii, a tych w Polsce nie brakuje.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Nowe tablice mają  wymiary 305 x 114 mm, występują jedynie w wersji jednorzędowej i posiadają tylko 4 znaki. Przeznaczone są jedynie dla samochodów, gdzie jak to napisano w rozporządzeniu: „w pojeździe są zmniejszone wymiary miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablic rejestracyjnych”. W szczególności chodzi tu o auta importowane ze Stanów Zjednoczonych i Japonii, gdzie wymiary tablic rejestracyjnych zdecydowanie odbiegają od europejskiego standardu. Jak do tej pory posiadacze takich aut zmuszeni byli do korzystania ze standardowych polskich tablic  jednorzędowych o wymiarach 520×114 mm lub dwurzędowych o wymiarach 305×214 mm co nie zawsze dawało satysfakcjonujący efekt wizualny. Kwestie estetyczne to jednak nie wszystko, tablica zamontowana inaczej, niż przewidział producent była często po prostu kawałkiem odstającej blachy, która może być potencjalnie niebezpieczna dla potrąconych lub otartych pieszych (ryzyko rozcięcia skóry). Oprócz tego nadmiernie odstająca tablica rejestracyjna, to zaburzona aerodynamika pojazdu, jest to o tyle ważne, że wiele aut sprowadzonych z Japonii lub z USA, to auta sportowe.

Oprócz legalnego dostosowania się do obowiązujących przepisów, posiadacze sprowadzonych aut ze zmniejszonym miejscem na tablice rejestracyjne, szukali innych, metod na umieszczenie tablicy w dedykowanym miejscu. Często kierowcy decydowali się na dorobienie na własną rękę zmniejszonych tablic z numerem rejestracyjnym nadanym w wydziale komunikacji. Niestety w świetle prawa, takie zachowanie mogło zostać potraktowane nawet jako fałszerstwo, a w razie kontroli policyjnej, pojazd mógł trafić na lawetę. Do korzystania z dróg publicznych w Polsce uprawnia bowiem posiadanie kompletu wymaganych i jasno określonych tablic rejestracyjnych.

Nowe tablice można otrzymać w każdym wydziale komunikacji w Polsce – nie przewidziano zmniejszonych tablic indywidualnych. W przypadku pierwszej rejestracji sprowadzonego pojazdu będzie to kosztowało 256 zł, a w przypadku samochodu kupionego w Polsce 180,50 zł – tyle samo będzie musiał zapłacić kierowca, który postanowi przerejestrować pojazd na zmniejszone tablice. Wspomniane kwoty są identyczne, jak w przypadku zwyczajnych tablic. Żeby uzyskać zmniejszone tablice, posiadacz auta musi złożyć oświadczenie, że jego pojazd ma zmniejszone miejsce dedykowane tablicy rejestracyjnej. W przypadku złożenia fałszywego oświadczenia właściciel auta będzie musiał się liczyć z odpowiedzialnością karną, a także z kosztami ponownej rejestracji pojazdu na standardowe już tablice.

 

Podziel się