infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Zima - jak jeździć, gdy nie widać linii?

Utworzono: 09-12-2013 0:00

Śnieg zalegający na drodze nie tylko pogarsza warunki jazdy, ale zakrywa również oznakowanie poziome. Z którego pasa należy wówczas skręcić na skrzyżowaniu? Jak pokonać wielopasowe rondo? Odpowiedź jest prosta.

W takich warunkach nie widać oznakowania poziomego, źródło: materiały własne www.info-car.pl

W takich warunkach nie widać oznakowania poziomego, źródło: materiały własne www.info-car.pl


Za każdym razem, gdy mamy do czynienia z oznakowaniem poziomym,  w sąsiedztwie stoi znak pionowy, który dodatkowo określa sytuację na drodze. Jeżeli linie są zakryte śniegiem, kierowca powinien dać sobie czas na to, by przyjrzeć się znakom pionowym. Nie powinno to sprawić problemu, ponieważ w takich warunkach ruch powinien odbywać się  z zachowaniem najwyższej ostrożności, a pojazdy powinny się przemieszczać z prędkością niższą niż dopuszczalna. Kierowca nie powinien mieć zatem problemów z odpowiednio wczesnym dostrzeżeniem i odczytaniem znaków.


Oczywiście jazda takich warunkach jest dużo bardziej wymagająca, niż jazda na czarnym asfalcie, ale jeżeli kierowca nie potrafi poradzić sobie w takich warunkach, raczej nie powinien tego dnia w ogóle wsiadać za kierownicę. Chodzi nie tylko o umiejętność radzenia sobie na śliskiej nawierzchni, ale również o umiejętność odczytu oznakowania pionowego. Niestety wiedza, która była z pewnością przekazana na kursie nauki jazdy, nie wszystkim kierowcom zapadła w pamięć. Dzieje się tak zapewne również z tego powodu, że znaczna część kierowców uczyła się jazdy w warunkach wiosennych, letnich lub jesiennych, gdy problem nie występuje.


Na przedstawionym przykładzie widać skrzyżowanie ze słabo widocznym oznakowaniem poziomym. Oznakowanie pionowe w zaznaczonych miejscach, pomaga zorientować się, z którego pasa można jechać na wprost lub w prawo, a z którego można skręcić w lewo.
 

Oznakowanie pionowe pomaga zorientować się w sytuacji

Oznakowanie pionowe pomaga zorientować się w sytuacji, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Na poniższym przykładzie widać doskonale, jak oznakowanie pionowe uzupełnia znaki poziome.

Znaki pionowe odzwierciedlają oznakowanie poziome

Znaki pionowe odzwierciedlają oznakowanie poziome, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Oznakowanie pionowe pomaga nie tylko na ośnieżonych skrzyżowaniach. Dzięki tym znakom oznaczane są np. przejścia dla pieszych i zakazy wyprzedzania. Zakryta śniegiem ciągła linia nie traci mocy – zawsze w jej sąsiedztwie występuje znak B-25 (zakaz wyprzedzania). Późniejsze tłumaczenie się policji, że linia była pokryta śniegiem, raczej nie przyniesie rezultatu.

Zakaz wyprzedzania

Zakaz wyprzedzania, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Podziel się