infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Zgubiona tablica rejestracyjna, a konieczność korzystania z pojazdu

Utworzono: 13-06-2017 0:54

Zgodnie z polskim prawem, korzystać z samochodu można tylko wówczas, gdy jest wyposażony w komplet tablic rejestracyjnych. Jeżeli brakuje choćby jednej, wtedy kierowca naraża się na mandat w wysokości 100 zł oraz 1-3 punktów karnych. Jest jednak możliwość, by szybko wyposażyć się w zapasowy komplet.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Przerejestrowanie

W takiej sytuacji właściciel pojazdu ma dwie drogi rozwiązania problemu. Pierwszą z nich jest całkowite przerejestrowanie pojazdu. Można tego dokonać w swoim wydziale komunikacji w zasadzie od ręki. Wydziały każdego dnia mają na stanie wystarczającą ilość nowych tablic, wystarczy więc dokonać formalności, opłacić wydanie nowych tablic, naklejek legalizacyjnych, nalepki kontrolnej, dowodu rejestracyjnego i dowodu tymczasowego. Koszt takiej operacji to 180,50 zł, dlatego zazwyczaj na przerejestrowanie decydują się osoby, które utraciły obydwie tablice i zachodzi podejrzenie, że zostały skradzione.

Tablice tymczasowe + wyrobienie duplikatu

Zdecydowanie taniej będzie w drugim przypadku, o ile mowa o utracie jednej tablicy – tak bywa najczęściej. W takiej sytuacji większość kierowców decyduje się na wyrobienie duplikatu utraconej tablicy o tym samym numerze. Koszt takiej operacji to 53 zł, ale na nową tablicę trzeba poczekać kilka dni. W tym czasie kierowca nie może korzystać  z auta. Jeżeli jednak kierowca musi mieć możliwość skorzystania z auta, wówczas do rachunku trzeba będzie doliczyć 62 zł – jest to koszt tablic tymczasowych, z których można korzystać do 30 dni. W takiej sytuacji składany jest standardowy wniosek o wydanie wtórnika tablicy, a także wniosek o tablice czasowe. Przy takim rozwiązaniu, kierowca po kilku minutach od wejścia do wydziału komunikacji, może już korzystać z auta. Otrzymuje bowiem „czerwone” tablice rejestracyjne, a także tożsame z nimi pozwolenie czasowe.

Żeby otrzymać tablice czasowe należy w wydziale komunikacji przedstawić:
dowód rejestracyjny,
kartę pojazdu jeśli była wydana,
tablice rejestracyjne,
dowód osobisty lub paszport,
w przypadku, kiedy kupiłeś pojazd na firmę przynieś KRS lub zaświadczenie z CEiDG - może być wydruk ze strony internetowej,
aktualne ubezpieczenie OC,
dowód opłaty,
(Pojazd musi mieć aktualne badanie techniczne)

Rozwiązanie z wykorzystaniem tablic czasowych przydać się może zwłaszcza osobom, które utraciły tablicę, a mają zaplanowany wyjazd, np. na wakacje. W takiej sytuacji bardzo szybko można otrzymać tablice czasowe i natychmiast z nich korzystać. Należy jednak pamiętać, że ich ważność to tylko 30 dni. Przed upływem 30 dni należy zgłosić się do wydziału komunikacji po odbiór nowej tablicy, zdeponowanej starej  (niezgubionej), dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu.

 

Podziel się