infoCAR

Zaloguj się

Zeskrob, by nie przeskrobać

Utworzono: 01-12-2018 7:36

Zdarzyło co się, że pieszy „schował się” za słupkiem pomiędzy przednią szybą a drzwiami? Pomyśl co będzie, gdy zeskrobiesz szron tylko ze środka przedniej szyby? Oszczędność kilku sekund skrobania, może kosztować bardzo dużo.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Zapewnienie sobie odpowiedniej widoczności nalży do absolutnie podstawowych obowiązków kierowcy, zanim wyruszy w drogę. Niestety obowiązek ten jest często pomijany, bo dotyczy bardzo nielicznych dni w roku, ale  powodów jest co najmniej kilka. Kierowcy nie oczyszczają dokładnie szyb ze śniegu lub szronu: z lenistwa - tak po prostu, bo nie są na to przygotowani (brak skrobaczki, odmrażacza, zmiotki do śniegu), bo nie sięgają do wszystkich miejsc, bo za chwilę ogrzewanie samo zrobi z tym porządek - niestety zazwyczaj nie jest to wcale szybko. Nieliczni szczęśliwi posiadacze aut z podgrzewaną przednią szybą nie mają co prawda tego problemu, ale absolutna większość pozostałych ma i musi być na to przygotowana.

Oprócz szronu z szyb, kierowca zobowiązany jest usunąć śnieg z maski i dachu auta. Nie ma tutaj znaczenia, czy kierowca ze względu na własne warunki fizyczne  gabaryty auta jest to w stanie zrobić. Posiadanie dużego auta nie jest w tej kwestii usprawiedliwieniem. Śnieg odrywający się w czasie jazdy z karoserii pojazdu może stanowić duże zagrożenie dla kierowców jadących za nim. Ma to ogromne znaczenie w przypadku samochodów ciężarowych, gdzie zdarza się, że z dachu naczepy spadają wielkie bryły lodu.

Kara za nieodśnieżony lub zaszroniony pojazd są nakładane przez policję za niestosowanie się do artykułu 66 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który mówi:

Art. 66. 1. Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:
1) nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;

Kierowca niestosujący się do wspomnianego przepisu może otrzymać mandat w wysokości od 20 do 500 zł, a także 6 punktów karnych. Oprócz tego można jeszcze otrzymać mandat w wysokości 100 zł i 3 punkty karne, jeśli przy okazji tablice rejestracyjne pojazdu będą pokryte śniegiem, a co za tym idzie, nieczytelne.

Jazda z oszronionymi szybami, to proszenie się o wypadek. Szczególnie narażeni na potrącenia są piesi, których w takiej sytuacji po prostu nie widać po bokach. Wystarczy jednak kilka ruchów ręką, by uniknąć tragedii. Tymczasem zdarza się, że na naszych drogach widzimy pojazdy z szybą zeskrobaną „na czołgistę” (tytułowe zdjęcie). W takiej sytuacji kierujący widzi jedynie mały ułamek tego, co powinien.

Podziel się