infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Wymiana płynu hamulcowego co dwa lata

Utworzono: 26-01-2015 0:00

Współczesne samochody sprawiają wrażenie zupełnie bezobsługowych. Co prawda kierowcy pamiętają o wymienianiu oleju silnikowego i większości filtrów, ale o niektórych nie mniej ważnych kwestiach, wielu kierowców zapomina.

Hamulce tarczowe w samochodzie Lexus IS-F, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Hamulce tarczowe w samochodzie Lexus IS-F, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Jednym z częściej pomijanym przy wymianach, jest jeden z najważniejszych płynów we wszystkich samochodach – płyn hamulcowy. Od jego prawidłowej ilości oraz jakości zależy bezpieczeństwo całego pojazdu wraz z pasażerami. Najważniejszą funkcją samochodu jest poruszanie się, ale nie mniej ważną jest zatrzymanie się w wybranym momencie. Wyobraźcie sobie sytuację, że nie jesteście w stanie zatrzymać samochodu na czerwonym świetle, wciskacie pedał do końca, ale hamulce nie reagują. Ta bardzo nieprzyjemna wizja może stać się rzeczywistością, gdy płyn hamulcowy ulegnie degradacji i niemal zupełnie straci swoje właściwości.

Problem z płynem hamulcowym może pojawić się już po dwóch latach od ostatniej wymiany i dlatego zalecany interwał wymiany to właśnie dwa lata. Powodem pogarszania się właściwości płynu hamulcowego jest powietrze dostające się do układu hamulcowego przez jego odpowietrznik lub mikronieszczelności przewodów. Płyn hamulcowy jest higroskopijny, co oznacza, że bardzo chętnie czerpie wilgoć z powietrza. Niezależnie od pory roku oraz warunków atmosferycznych oraz tego, czy samochód jest używany, czy też nie, płyn hamulcowy ulega zawilgoceniu, a w układzie pojawia się woda. Nawet jej bardzo niewielka ilość może powodować obniżanie się pedału hamulca. W skrajnych przypadkach może okazać się, że wciśnięcie pedału hamulca roboczego nawet do końca nie wywoła reakcji zacisków hamulcowych. Wynikać to może z faktu, że woda w układzie hamulcowym najczęściej gromadzi się właśnie na jego końcach w pobliżu zacisków.  W przypadku kierowców, którzy wymianę płynu hamulcowego zbyt długo odkładają w czasie, może się okazać, że ich opieszałość może kosztować czyjeś lub własne życie. Nigdy nie wiadomo, kiedy zaniedbany układ hamulcowy odmówi posłuszeństwa.

Koszt wymiany płynu hamulcowego u większości mechaników wynosi około 100 zł – łącznie z zakupem odpowiedniej ilości płynu (przed zakupem należy się upewnić, jaki płyn jest stosowany w konkretnym modelu). Najlepszym rozwiązaniem jest zakup płynu osobiście w sklepie motoryzacyjnym. W ten sposób kierowca ma pewność, że płyn nie był narażony na czerpanie wilgoci z powietrza u mechanika, który np. nie dokręcił nakrętki opakowania zbiorczego itd.

Wymiany można także dokonać samemu, ale czynność ta wymaga nieco wprawy i doświadczenia. Instrukcje dla poszczególnych modeli można z łatwością znaleźć w Internecie. Jeżeli jednak kierowca nie posiada odpowiednich umiejętności, warunków lub narzędzi, wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie zadania profesjonalistom. W takich przypadkach nie może być miejsca na ewentualne błędy, ponieważ konsekwencje niedoróbki mogą się okazać tragiczne w skutkach.

Podczas wymiany płynu (przy zdjętych kołach), warto sprawdzić stan pozostałych elementów układu hamulcowego. Nawet najświeższy płyn niewiele pomoże przy zużytych klockach lub tarczach hamulcowych.

Podziel się