infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

WORD wstrzymują egzaminy

Utworzono: 25-11-2013 0:00

Łagodna jesień sprawiła, że sezon na egzaminy praktyczne dla motocyklistów był dość długi. Niestety, wraz z pierwszym śniegiem zakończył się, a egzaminy praktyczne wrócą dopiero wiosną.

Nauka jazdy na placu manewrowym, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Nauka jazdy na placu manewrowym, źródło: materiały własne www.info-car.pl


Taka praktyka jest stosowana każdego roku. W trosce o bezpieczeństwo osób egzaminowanych, jazdy nie są realizowane w warunkach, które mogą być potencjalnie niebezpieczne. O ile w poprzednich realiach (przed 19 stycznia 2013 r.) zasadność wczesnego wstrzymywania egzaminów była podważana przez niektórych instruktorów i kandydatów na kierowców, o tyle w obecnych , raczej nie powinno już być dyskusji. Chodzi oczywiście o nowe zadania egzaminacyjne na placu manewrowym, a szczególnie slalom szybki i ominięcie przeszkody przy prędkości najazdowej minimum 50 km/h. Już wiosną, kiedy to ruszały egzaminy w zmienionej formie, wiele osób twierdziło, że nowe zadania są niebezpieczne. Co prawda praktyka pokazała co innego, ale w warunkach obniżonej przyczepności może być naprawdę groźnie.


Kolejną trudność stanowi jazda w ruchu miejskim. Od zmiany Ustawy o kierujących pojazdami nie ma już ściśle wyznaczonych tras egzaminacyjnych na kategorie motocyklowe, a więc egzamin mógłby zajechać w nieodśnieżone rejony miasta. Zimowe warunki dla każdego motocyklisty, a tym bardziej początkującego, są dużym wyzwaniem, a zatem nie ma sensu ryzykować zdrowia kandydatów na kierowców.


Przerwanie egzaminów jest zapewne niemiłą informacją dla osób, które ukończyły szkolenie, a nie zdążyły podejść do egzaminu. Nie oznacza to jednak, że nauka pójdzie na marne. Co prawda zaliczenie pełnego egzaminu nie jest już możliwe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by podejść do egzaminu teoretycznego. Pozytywny wynik podczas przerwy w egzaminowaniu praktycznym powoduje, że nie upływa standardowy sześciomiesięczny „termin ważności” egzaminu teoretycznego.  Zacznie on upływać dopiero wiosną, gdy egzaminy praktyczne zostaną wznowione.


W podobnej sytuacji są osoby, które poprawiają część praktyczną egzaminu na prawo jazdy kategorii A, A1 lub A2. Jeżeli do końca ważności egzaminu teoretycznego pozostały danej osobie np. trzy miesiące, to czas na zaliczenie części praktycznej będzie ona miała przez trzy miesiące po wznowieniu egzaminów.


Wznowienie sezonu motocyklowego w WORD-ach jest uzależnione od warunków pogodowych, ale zazwyczaj przypada na przełom marca i kwietnia. Do tego czasu fani dwóch kółek muszą uzbroić się w cierpliwość.
 

Podziel się