infoCAR

Zaloguj się

WORD Lublin: darmowy kurs techniki jazdy dla młodych kierowców!

Utworzono: 28-06-2018 15:05

Od 1 lipca 2018 r. każdy kierowca, który w lubelskim WORD uzyska pozytywną ocenę po zakończeniu egzaminu na prawo jazdy kategorii B, otrzyma bon uprawniający do odbycia szkolenia techniki jazdy w obiekcie należącym do ośrodka. Na młodych kierowców czeka 750 bezpłatnych miejsc.

Źródło: ODTJ Lublin\YouTube

Źródło: ODTJ Lublin\YouTube

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie w ramach statutowej działalności na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) zorganizuje bezpłatne szkolenia techniki jazdy. Z oferty będzie mogło skorzystać 750 osób, które w lubelskim ośrodku zdadzą egzamin na prawo jazdy kategorii B w terminie od 1 lipca do 30 listopada 2018 r. W programie szkolenia znajdą się elementy podobne do tych, które obecne są w ministerialnym programie szkolenia dla młodych kierowców, którzy w przyszłości mają zostać objęci tzw. okresem próbnym:

 

Program szkolenia:
 
Zajęcia teoretyczne
- Omówienie systemów w jakie wyposażone są pojazdy na których będą odbywały się zajęcia,
- omówienie zjawisk i sił działających na pojazd w czasie wykonywania zadań,
- dobór odpowiedniej pozycji za kierownicą.
Hamowania
- Metody skutecznego zatrzymania pojazdu z wykorzystaniem systemu ABS,
- wpływ prędkości i czasu reakcji na długość drogi hamowania.
Ominięcie przeszkody - „test łosia"
- Wpływ prędkości na możliwość skutecznej reakcji,
- prawidłowe reakcje w chwili zagrożenia,
- zachowanie pojazdu podczas manewru.

Zadania będą wykonywane z użyciem własnych pojazdów lub pojazdów ośrodka doskonalenia techniki jazdy (Skoda Fabia). Zdecydowanie lepiej w takiej sytuacji jest odbyć szkolenia pojazdem, którym młody kierowca będzie poruszać się na co dzień. Podczas ćwiczeń na płycie poślizgowej, kierowca będzie miał możliwość poznać właściwości swojego pojazdu w ekstremalnych acz bezpiecznych warunkach – polecamy!

Program szkolenia różni się co prawda od ministerialnego, ale założenia są takie same. Szkolenie ma na celu nauczyć świeżo upieczonych kierowców ostrożności i pokory wobec trudnych warunków na drodze. Część zadań, w których będą brać udział uczestnicy szkolenia, zakończy się bowiem poślizgiem i utratą panowania nad pojazdem. Ma to pokazać jak niewiele dzieli bezpieczną jazdę na śliskiej nawierzchni, od niebezpiecznego poślizgu, który w warunkach drogowych mógłby się zakończyć np. na drzewie.

ODTJ w Lublinie  należący do tamtejszego WORD powstał z myślą o realizacji szkoleń dla młodych kierowców, którzy w  ramach okresu próbnego musieliby uczestniczyć w szkoleniu techniki jazdy. Przepisy wprowadzające ten obowiązek jak do tej pory nie weszły jednak w życie. Dyrekcja ośrodka postanowiła jednak przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa na drogach w regionie poprzez przeszkolenie młodych kierowców na własną rękę. Być może pozytywne doświadczenia z Lublina sprawią, że przepisy zaczną obowiązywać już w najbliższym czasie.

W szkoleniu udział będą mogły wziąć udział nie tylko osoby z regionu lubelskiego, ale każdy kto po prostu zaliczy egzamin kategorii B w WORD Lublin.  Na egzamin w lubelskim ośrodku można zapisać się online w przy pomocy naszego serwisu pod adresem:  https://info-car.pl/infocar/konto/word/rezerwacja.html

Więcej na temat szkoleń w lubelskim ODTJ na poniższym filmie.

Podziel się