infoCAR

Zaloguj się

Wielkanocne statystyki

Utworzono: 23-04-2014 0:00

Wielkanocny weekend  2014 na drogach był zdecydowanie bardziej tragiczny niż ten z poprzedniego roku. Czy to oznacza, że stan bezpieczeństwa na naszych drogach pogarsza się?

Policyjny radiowóz, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Policyjny radiowóz, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Jeżeli spojrzymy na statystykę sprzed roku i na obecne wyniki, to odpowiedź będzie prosta – w tym roku było gorzej. Trzeba jedna spojrzeć na kwestię bezpieczeństwa na drogach z nieco szerszej perspektywy. Jak podkreślają sami policjanci, na gorsze statystyki wpływ miało m.in. to, że podczas tegorocznych świąt panowała bardzo dobra pogoda, a to paradoksalnie przekłada się na gorszy stan bezpieczeństwa na drogach. Najwięcej wypadków zdarza się bowiem na prostej drodze w idealnych warunkach pogodowych. Warto przy tym podkreślić, że w ubiegłym roku warunki pogodowe idealne nie były i stąd zapewne ta rozbieżność. Wiele osób żartowało wówczas, że chociaż na Wielkanoc będą  „białe święta”. W ciągu dnia temperatura powietrza nie przekraczała 4 stopni Celsjusza*, a do tego na drogach za sprawą śniegu, było ślisko.  Wielkanocna pogoda 2014 była zgoła inna – w najcieplejszych miejscach kraju temperatura wynosiła 16 stopni, a do tego było sucho i słonecznie. Nie bez znaczenia jest również to, że święta wielkanocne przypadały w tym roku o dwadzieścia dni później, niż w poprzednim (31 marca 2013 r. – 20 kwietnia 2014 r.)

Rozpatrując kwestię bezpieczeństwa na naszych drogach należy zatem brać pod uwagę co najmniej raporty roczne, a te pokazują, że z roku na rok jest coraz lepiej.

Liczba osób zabitych w wypadkach drogowych w Polsce w latach 1975-2012

Liczba osób zabitych w wypadkach drogowych w Polsce w latach 1975-2012, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Przedstawiony wykres dotyczy liczby osób zabitych w wypadkach drogowych w latach 1975-2012. Wynika z niego jasno, że stan bezpieczeństwa na Polski drogach z roku na rok poprawia się w sposób bardzo widocznym. Odbywa się to przy lawinowym wzroście liczby pojazdów. Co prawda bywają czasami anomalie, jak w 2011 r. ale tendencja jest wyraźnie spadkowa.


Kolejny wykres przedstawia statystykę dotyczącą liczby osób zabitych w wypadkach w okresie wielkanocnym (4 dni – od piątku do poniedziałku). W ciągu ostatnich 11 lat, od kiedy policja prowadzi statystyki dotyczące świąt, sytuacja zmieniała się znacząco w niemal każdym roku i trudno doszukać się w tych liczbach jakiejkolwiek prawidłowości. W przedstawianym okresie najtragiczniejszy był rok 2008 i co ciekawe pogoda wówczas  wcale nie była podobna do tegorocznej. Średnia temperatura dla całego kraju w Niedzielę Wielkanocną wynosiła wówczas 2 stopnie Celsjusza*.

Liczba osób zabitych wypadkach w okresie wielkanocnym w latach 2004-2014

Liczba osób zabitych wypadkach w okresie wielkanocnym w latach 2004-2014, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Świąteczne statystyki najczęściej nie odwzorowują poziomu bezpieczeństwa ruchu. Oprócz tego, że na drogach panuje wówczas wzmożony ruch, wszystkim się spieszy, to do tego dochodzą inne czynniki mające wpływ na poziom bezpieczeństwa. W polskiej tradycji święta nieodzownie są wiązane z alkoholem, co naturalnie przekłada się na liczbę wypadków. Niestety te same czynniki towarzyszą niektórym kierowcom na co dzień.


Warto dlatego zauważyć, że podczas tegorocznych Świąt Wielkanocnych na naszych drogach ginęło dziennie średnio 8, 25 osób, tymczasem średnia z całego 2013 r. daje nam wynik 9,2…

*Dane za wolframalpha.com

Podziel się