infoCAR

Zaloguj się

Wielkanoc 2016 na drogach – było gorzej niż przed rokiem!

Utworzono: 29-03-2016 15:00

Wielkanocny weekend na polskich drogach był bardziej tragiczny, niż zeszłoroczny. W wypadkach zginęło łącznie 28 osób. Rok wcześniej w analogicznym okresie życie na drogach straciły 23 osoby.

Radiowóz policyjny - Materiały własne InfoCar

Radiowóz policyjny - Materiały własne InfoCar

Od piątku w 240 wypadkach drogowych zginęło 28 osób, a 315 zostało rannych. Tak wygląda pełny policyjny raport na temat świątecznego weekendu. W 2015 r. było 23 osoby zabite, 291 rannych i 217 wypadków.

Tak niestety rysują się realia wzmożonego ruchu na drogach w okresie świątecznym. Nie zmienia to jednak faktu, że świąteczne weekendy są statystycznie bezpieczniejsze niż standardowy dzień na drogach. Biorąc pod uwagę statystyczną dobę wielkanocnego weekendu, mieliśmy 60 wypadków dziennie, ginęło 7 dziennie i było 78,7 rannych. W porównaniu do średnich danych z całego 2015 r. było zatem bezpieczniej. W 2015 r. statystyczny dzień wyglądał następująco: 89,5 wypadków, 7,9 zabitych i 108,1 rannych. Okazuje się zatem, że w czasie świątecznych wyjazdów kierowcy jeżdżą bezpieczniej. Tak jest zresztą od lat.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest szereg czynników, które pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Bez wątpienia duże znaczenie mają działania policji, której w takich dniach jest więcej na drogach. Większy ruch wpływa również na spowolnienie jazdy, kierowcy mają wówczas mniej miejsca na podejmowanie ryzykownych manewrów. Częściej samochodach są też wówczas całe rodziny z dziećmi, w takich okolicznościach kierowcy odpowiedzialni są nie tylko za własne życie i nie podejmują niepotrzebnego ryzyka. To wszystko wpływa na to, że na drogach jest po prostu bezpieczniej. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak wypadków jest za dużo. Zbyt wiele osób nie dotarło do swoich bliskich na święta lub nie wróciło bezpiecznie do domu.

Podziel się