infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Ukryte możliwości twojego auta – czytaj instrukcję obsługi!

Utworzono: 07-08-2019 11:54

Zaczyna padać deszcz, oberwanie chmury, wybiegasz z domu, bo zostawiłeś otwarte szyby w aucie, mokniesz, woda wlewa się do środka, wkładasz kluczyk do stacyjki, zamykasz szyby. Tymczasem w większości samochodów wystarczy przytrzymać przycisk na kluczyku, szyby zamkną się same.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Nieznajomość instrukcji obsługi własnego auta, to zjawisko powszechne o czym często przekonują się mechanicy, którzy pomagają kierowcom za słoną opłatą w sytuacjach, które w ogóle nie powinny być problematyczne. Wszystko przez zbyt dużą pewność siebie i zbyt wybujałe ego – „ja wszystko wiem najlepiej, po co mi jakaś bzdurna instrukcja?!” Potem efekty są takie, że kierowca nie jest w stanie znaleźć w swoim aucie akumulatora lub koła zapasowego (o ile w ogóle jest).  Przykładem trudnego do znalezienia akumulatora, jest popularny na polskim rynku Citroen Xsara Picasso, gdzie akumulator umiejscowiono pod fotelem kierowcy. Problem ze znalezieniem koła zapasowego mogą mieć natomiast użytkownicy samochodów Peugeot 307 i 308 SW, ponieważ umiejscowiono je pod podłogą bagażnika, a żeby się do niego dostać, należy kluczem od kół opuścić windę, do której przymocowana jest koło. Wiedzą o tym osoby, które zapoznały się z instrukcją obsługi, mechanicy i specjaliści od pomocy drogowej. Tylko ci pierwsi nie muszą płacić za tę wiedzę. Takich „problematycznych” ciekawostek jest wiele, bo wbrew pozorom nie wszystkie auta są do siebie podobne. Tymczasem zapoznanie się z instrukcją obsługi wielu osobom przynosi ujmę na honorze. 

Poniżej prezentujemy nie zawsze i nie dla każdego oczywiste funkcje wielu nowoczesnych aut. Niektóre z nich trzeba aktywować w menu pojazdu, a jak to zrobić, można znaleźć w instrukcji obsługi: 

Domykanie szyb z pilota 

Opisany we wstępie sposób na zdalne zamknięcie szyb, jest dostępny w bardzo wielu popularnych markach. Najczęściej występuje tylko wtedy, gdy elektrycznie sterowane są wszystkie okna. Wystarczy wówczas na kilka sekund przytrzymać przycisk zamykania auta lub dwukrotnie wcisnąć przycisk ryglowania zamków, a wszystkie szyby automatycznie pojadą do góry. Niektóre pojazdy wyposażone w czujnik deszczu, same domykają szyby, gdy zacznie padać.

Otwieranie szyb z pilota

Rzecz bardzo przydatna w czasie upałów, by przewietrzyć wnętrze, zanim kierowca wsiądzie do środka. Zazwyczaj uruchamiane jest to poprzez wciśnięcie i przytrzymanie przycisku otwierania zamków drzwi na kluczyku. Ta funkcjonalność spotykana jest w wielu modelach Forda. 

Otwieranie szyb z kluczyka 

Bardzo podobne rozwiązanie do opisywanego powyżej, różnica polega na tym, że w tym przypadku trzeba podejść do auta, włożyć kluczyk do drzwi, przekręcić go w stronę otwierania zamków i przytrzymać w tej pozycji przez kilka sekund. Po otrzymaniu polecenia, komputer pojazdu opuści wszystkie szyby. Takie rozwiązanie można znaleźć w większości modeli z grupy VAG (Volkswagen, Audi, SEAT, Skoda).

Szukanie samochodu

Tę funkcję oferuje bardzo wiele marek, ale w zależności od niej, sposoby sygnalizowania pozycji auta są różne. Chodzi o pomoc w znalezieniu pojazdu na zatłoczonym parkingu, w tym celu należy nacisnąć na kluczyku przycisk ryglowania zamków, wówczas samochód, o ile jest w zasięgu kluczyka, włączy oświetlenie wnętrza, zacznie migać kierunkowskazami, światłami mijania, drogowymi, będzie dawać krótkotrwałe sygnały dźwiękowe itp. Większość marek nie stosuje wszystkich wymienionych metod informowania o pozycji pojazdu, część ogranicza się do sygnałów świetlnych, ale są też takie, które stosują wszystkie. Opcja zadziała tylko wówczas, gdy drzwi będą zamknięte.

Oświetlanie drogi do domu

Funkcja działająca po zmierzchu i polegająca na tym, że na około 30 sekund (w zależności od zaprogramowania) po zamknięciu pojazdu, działają światła mijania. Dzięki temu kierowca może skorzystać ze światła, by nocą bezpiecznie dojść do celu.

Opuszczane lusterek przy cofaniu

W zależności od marki, funkcję trzeba aktywować w menu lub włączyć na panelu sterowania lusterkami. Polega to na tym, że podczas cofania, zwierciadła lusterek opuszczają się tak, by kierowca mógł widzieć np. linie wyznaczające pole do parkowania. Opcja jest dostępna wyłącznie w autach z lusterkami sterowanymi elektrycznie. 

Automatyczne ryglowanie zamków po ruszeniu

Tę funkcję zazwyczaj trzeba aktywować, w większości przypadków robi się to poprzez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku blokowania zamków. Po aktywowaniu funkcji zamki auta zaryglują się automatycznie po osiągnięciu przez pojazd określonej prędkości. W ten sposób nikt nie będzie mógł otworzyć drzwi z zewnątrz – np. złodziej kradnący torebki w korkach, agresywny kierowca chcący „wymierzyć sprawiedliwość” itp. Drzwi automatycznie odryglowują się, gdy dojdzie do wypadku.

Tempomat

Funkcja, którą ma wiele aut, ale kierowcy nie zdają sobie z tego sprawy. W Polsce większość samochodów stanowią te sprowadzone zza granicy, co oznacza, że aktualny właściciel nie uczestniczył w wyborze wyposażenia dodatkowego i nie zawsze wie, w co jego auto zostało wyposażone. Jednym z najczęściej niezauważonych dodatków jest tempomat, czyli urządzenie do utrzymywania zadanej prędkości bez konieczności wciskania pedału przyspieszenia. Co prawda kierowca widzi jakieś przyciski, ale nie wie co to jest. Często jest też jest tak, że kierowca co prawda wie, że jego auto ma tempomat, ale nigdy go nie używał, bo nie wiedział, jak z niego korzystać. Tymczasem wszystko na jego temat zostało w wyczerpujący sposób opisane w instrukcji obsługi.

To zaledwie niewielka część funkcjonalności, jakie można spotkać w współczesnych autach, by o swoim pojeździe dowiedzieć się więcej, należy przeczytać instrukcję obsługi. Nawet jeśli samochód został kupiony jako używany i nie posiada instrukcji w języku polskim, to bez trudu odpowiednią wersję językową można znaleźć w internacie lub otrzymać u dealera marki. Oprócz opisywanych ciekawostek można tam znaleźć informacje na temat czynności serwisowych, a także częstotliwości wymian płynów eksploatacyjnych. Ta wiedza może się okazać kluczowa, by cieszyć się dobrą kondycją auta na lata.

Podziel się