infoCAR

Zaloguj się

Trzecia tablica „bagażnikowa”

Utworzono: 24-04-2015 0:00

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje zmianą przepisów dotyczących dodatkowych tablic wykorzystywanych np. do popularnych bagażników rowerowych, które zasłaniają tylną tablicę rejestracyjną.

Przykład bagaznika rowerowego z podrobioną tablicą rejestracyjną., źródło: materiały własne www.info-car.pl

Przykład bagaznika rowerowego z podrobioną tablicą rejestracyjną., źródło: materiały własne www.info-car.pl

Polskie przepisy pozwalają na wydanie maksymalnie dwóch tablic rejestracyjnych dla jednego pojazdu. Już wkrótce ma się to jednak zmienić. Wszystko za sprawą dużego zapotrzebowania społecznego na trzecią tablicę, którą kierowcy umieszczaliby na bagażnikach rowerowych mocowanych z tyłu pojazdu. Większość tego typu urządzeń zasłania „codzienną” tylną tablicę, przez co kierowca naraża się na problemy z policją – tablica rejestracyjna musi być widoczna, musi być też przymocowana do „bryły” pojazdu. Prawo nie pozwala na przekładanie tylnej tablicy rejestracyjnej do dedykowanego miejsca na tego typu bagażnikach. Wobec takiego stanu rzeczy, kierowcy próbowali szukać rozwiązań na własną rękę – niestety bardzo często wybierali rozwiązanie nie do końca zgodne z przepisami.

Trzecia tablica z wydziału komunikacji

Część kierowców zdecydowało się na oświadczenie, że zgubili jedną z tablic rejestracyjnych i złożyli wniosek o wydanie wtórnika. Oświadczali przy tym nieprawdę, ponieważ posiadali komplet tablic, a trzecia dodatkowa miała posłużyć do oznaczania bagażnika rowerowego. Koszt takiej tablicy w wydziale komunikacji, to 53,50 zł. Problem w tym, że za tego typu oświadczenie nieprawdy, sprawcy grozi odpowiedzialność karna z art. 272 Kodeksu karnego: „Kto wyłudza poświadczenie nieprawdy poprzez podstępne wprowadzenie w błąd funkcjonariusza publicznego lub innej osoby upoważnionej do wystawienia dokumentu podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Fałszywa tablica „wyklejanka”

Inną metodą z jakiej korzystali kierowcy, było wykorzystanie, zazwyczaj zamawianej przez Internet, podrobionej tablicy rejestracyjnej. Taka tablica swoim wyglądem tylko przypominała oryginalną, a tym co je najbardziej odróżniało od prawdziwej, był brak naklejek legalizujących. Koszt zamówienia podrobionej tablicy to około 30 zł, ale raczej jest to mało opłacalne rozwiązanie, ponieważ tutaj również kierowcy grozi odpowiedzialność karna z Art. 306. Kodeksu karnego: „Kto usuwa, podrabia lub przerabia znaki identyfikacyjne, datę produkcji lub datę przydatności towaru lub urządzenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

W obu przypadkach policja może dodatkowo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i skierować go na parking policyjny. Zachodzi bowiem podejrzenie, że z pojazdem jest coś nie w porządku. Dotyczy to w szczególności podrabianych tablic, które mogą świadczyć o tym, że pojazd został np. skradziony.

W najbliższym czasie problemy z wydaniem trzeciej tablicy rejestracyjnej mają jednak odejść do lamusa. Resort infrastruktury  opracował przepisy, które mają ułatwić życie zmotoryzowanym cyklistom. W wydziale komunikacji będzie można złożyć wniosek o wydanie tablicy z przeznaczeniem na bagażnik rowerowy. Tablica będzie wykonana w taki sam sposób, jak tablice podstawowe, będzie posiadała również nalepkę kontrolną, której część będzie umieszczona w dowodzie rejestracyjnym w rubryce „adnotacje urzędowe” z dopiskiem „bagażnik”. Koszt tablic ma być taki sam, jak opłata za wydanie wtórnika jednej tablicy rejestracyjnej, czyli 53,50 zł. Aktualnie projekt rozporządzenia jest na etapie konsultacji społecznych, które będą trwać do 4 maja 2015 r. Rozporządzenie ma zacząć obowiązywać po 14 dniach od ogłoszenia.

Podziel się