infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Teoretyczny rekordzista – zdawał egzamin 83 razy

Utworzono: 28-04-2017 1:37

Mieszkaniec Woli Uhruskiej (powiat włodawski, województwo lubelskie) jak do tej pory ma za sobą już 83 podejścia do egzaminu na prawo jazdy. Wszystkie z nich kończyły się jednak tylko na części teoretycznej, a mężczyźnie nie dane było nawet wyjechać na plac manewrowy.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Opisywany przez „Nowy Tydzień” przypadek mężczyzny jest rekordem Wojewódzkiego ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Chełmie i prawdopodobnie „najlepszym” tego typu wynikiem w kraju. Mężczyzna przygodę z egzaminami teoretycznymi rozpoczął w 2013 r., a zatem prawdopodobnie wszystkie podejścia były realizowane z użyciem tzw. nowego egzaminu na prawo jazdy, który obowiązuje kandydatów na kierowców od 19 stycznia 2013 r. Nowy egzamin jest zdecydowanie trudniejszy od tego, który był stosowany przed tą datą, co nie zmienia faktu, że codziennie w całym kraju zaliczają go tysiące kandydatów na kierowców. Co więcej, za pierwszym razem zalicza go około 40% najlepiej przygotowanych kursantów.

Egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest jednolity w skali całego kraju, co oznacza, że wszyscy kandydaci na kierowców muszą mierzyć się z takimi samymi pytaniami. Każda egzaminowana osoba otrzymuje wylosowane w systemie teleinformatycznym zadania egzaminacyjne i udziela na nie odpowiedzi. WORD w Chełmie nie jest w tej kwestii wyjątkiem, a zatem nie ma możliwości, by opisywany kandydat na kierowcę otrzymywał pytania trudniejsze niż inni. Trudno też w jego wypadku mówić o pechu do pytań, z którymi przyszło mu się mierzyć. W przypadku tak dużej liczby podejść, nawet średnio przygotowany kandydat, powinien trafić na zestaw, z którym sobie poradzi. Przyczyna niepowodzeń musi zatem leżeć gdzie indziej.

Nowy egzamin teoretyczny na prawo jazdy został wprowadzony w zastępstwie starego systemu, gdzie większość kandydatów na kierowców uczyła się pytań na pamięć. Egzamin teoretyczny w takich przypadkach trwał zazwyczaj kilka minut i był zaliczany ze zdawalnością rzędu 90%. Niestety zupełnie nie przekładało się to na praktyczne zastosowanie tak zdobytej wiedzy. Wykuty z pytań egzaminacyjnych kandydat na kierowcę bardzo często „wykładał się” na nieznajomości znaków drogowych lub nieznajomości podstawowych zasad ruchu drogowego. Wprowadzenie w 2013 r. gruntownie zmodernizowanego teoretycznego egzaminu na prawo jazdy, zdecydowanie zmieniło sytuację. Teraz na egzamin praktyczny trafiają osoby, które znajomość przepisów udowodniły przed komputerem w sali egzaminacyjnej WORD i zdecydowanie lepiej radzą sobie w ruchu drogowym.

Dobrą informacją dla wytrwałego kandydata na kierowcę jest to,  że od 24 sierpnia 2014 r. raz zdany egzamin teoretyczny, jest ważny bezterminowo (wcześniej ważność wynosiła 6 miesięcy). A zatem w razie ewentualnych niepowodzeń podczas egzaminu praktycznego, nie będzie musiał raz jeszcze udowadniać swojej wiedzy na egzaminie teoretycznym.

Podziel się