infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Tabletka na utratę prawa jazdy

Utworzono: 25-11-2014 0:00

W 2012 r. student UAM stracił prawo jazdy po tym, jak przed wyjazdem na uczelnię zażył tabletkę na ból głowy. Lek niestety zawierał kodeinę, która spowodowała, że narkotest dał wynik pozytywny, a student stracił prawo jazdy.

Policjanci z roku na rok wykonują więcej badań na obecność narkotyków, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Policjanci z roku na rok wykonują więcej badań na obecność narkotyków, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Student podróżował samochodem, który często pada łupem złodziei. Z tego powodu policjanci postanowili wykonać kontrolę drogową, a gdy okazało się, że wszystko jest w porządku, postanowili wykonać kontrolę na obecność narkotyków organizmie. Badanie dało wynik pozytywny, a w toku postępowania sprawa trafiła do sądu. Efektem zażycia środka przeciwbólowego było zatrzymania prawa jazdy na 10 miesięcy oraz 550 zł grzywny.

Takich sytuacji w skali całego kraju może być znacznie więcej, wystarczy bowiem, że osoba, która zażyła lek, zostanie zatrzymana przez policję, a ta przeprowadzi badanie narkotestem. Policja co prawda nie wykonuje badania standardowo przy każdej kontroli, ale w zależności od okoliczności zatrzymania, może je wykonać. W sytuacji, gdy lek użyty przez kierowcę zawiera w swoim składzie np. kodeinę, wówczas z dużym prawdopodobieństwem kierowca będzie musiał się tłumaczyć za jazdę pod wpływem środka odurzającego.

Kodeina, a także substancje pochodne, znajdują się w wykazie środków odurzających w grupie II-N. Środki odurzające grupy II-N to substancje o średnim potencjale uzależniającym, które mogą być stosowane w celach medycznych, naukowych i przemysłowych. Grupa zawiera wyłącznie opioidy, a kodeina jest jednym z nich. Kodeina jest pochodną morfiny, jest z niej chemicznie pozyskiwana i wykazuje podobne działanie do niej. Substancja bardzo silnie oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy dzięki czemu uśmierza ból, działa przeciwkaszlowo, a także przeciwbiegunkowo. Niestety oprócz działania terapeutycznego, kodeina ma bardzo niekorzystne dla kierowców działania niepożądane. Należą do nich: apatia, poprawa nastroju, senność, otępienie, zawroty głowy, spowolnienie rytmu oddechowego, euforia i nadmierne uspokojenie. Z tego powodu, niedozwolone jest prowadzenie pojazdów osobom będącym pod wpływem tej substancji.

Leki posiadające w swoim składzie kodeinę można kupić bez recepty w każdej aptece. Wśród nich znajdują się m.in. Ascodan, Solpadeine, Antidol, Nurofen Plus itd. Niezależnie od składu leku należy sprawdzić w ulotce, czy można po jego zażyciu prowadzić pojazdy. Pamiętać należy także o tym, że po wzięciu leku zawierającego kodeinę, kierowca może stracić prawo jazdy!

Podziel się