infoCAR

Zaloguj się

Święto patrona kierowców Św. Krzysztofa

Utworzono: 25-07-2016 9:43

25 lipca w całej Polsce obchodzone jest święto patrona kierowców Św. Krzysztofa. Z tej okazji święcone są pojazdy, organizowane są także imprezy motoryzacyjne, podczas których kierowcy mogą podnieść swoje umiejętności i dowiedzieć się wielu rzeczy na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Zgodnie z wieloletnią tradycją 25 lipca we wszystkich katolickich parafiach w Polsce kapłani święcą pojazdy osób, które chcą w ten sposób prosić Św. Krzysztofa o opatrzność na drodze. Również podczas imprez towarzyszących, takich jak zloty, rajdy, pokazy motoryzacyjne, wystawy samochodów zabytkowych itd. święcone są pojazdy. Tego dnia obchodzony jest także Dzień Bezpiecznego Kierowcy, Inicjatywa została podjęta przez krajowe Duszpasterstwo Kierowców, które współpracuje z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz kierowcy rajdowego - Krzysztofa Hołowczyca, założyciela fundacji "Kierowca Bezpieczny.

Święty Krzysztof jest znany głownie z legend i podań ludowych. Urodził się prawdopodobnie na terenie dzisiejszej Turcji, tam też zmarł śmiercią męczeńską około 250 r. Jak podają legendy, Św. Krzysztof miał niekształtną głowę przypominającą głowę psa, miał być też olbrzymem. Jego wzrost około 4 metrów i ogromna siła, pomagały mu w wykonywaniu zajęcia, którym było przenoszenie pielgrzymów przez rzekę. Jak podają legendy, pewnego razu przenosił na drugi brzeg młodego Chrystusa i pod jego ciężarem zapadł się w dno rzeki, wtedy Chrystus rzekł:  "Dźwigasz cały świat, gdyż ja jestem ten, któremu służysz pomagając innym". Św. Krzysztof jest też patronem mostów, miast położonych nad rzekami, przewoźników, flisaków i żeglarzy, podróżników, biegaczy i pielgrzymów.

Podziel się