infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Sprawdź punkty karne przez Internet

Utworzono: 25-04-2017 15:38

24 kwietnia została uruchomiona usługa pozwalająca sprawdzić stan swojego konta punktów karnych przez Internet. Dotychczas możliwe to było wyłącznie podczas wizyty na komisariacie policji. Teraz wystarczy do tego dostęp do Internetu oraz profil zaufany ePUAP.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Usługa została uruchomiona na stronie internetowej www.obywatel.gov.pl. Za jej przygotowanie odpowiedzialny był Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Każdy kierowca, który posiada profil zaufany ePUAP może w ramach usługi sprawdzić sumę punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia, informacje o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, dane kierowcy, a także informację o liczbie punktów tymczasowych. Chodzi zatem o dokładnie te same dane, które podczas kontroli drogowej uzupełnia w systemie informatycznym policjant.

Z usługi mogą skorzystać wyłącznie kierowcy posiadający aktualny profil zaufany ePUAP. Co stanowi pewne ograniczenie, ale nie aż tak bardzo uciążliwe. Obecnie jest już coraz łatwiej o uzyskanie i potwierdzenie profilu, nawet bez wychodzenia z domu. Potwierdzenie profilu zaufanego przy pomocy elektronicznej bankowości oferują już 3 banki: PKO Bank Polski, ING Bank Śląski i Bank Millennium, wkrótce mają do nich dołączyć kolejne. Profil ePUAP można też potwierdzić w dowolnym urzędzie skarbowym lub delegaturze ZUS, a by go utworzyć, wystarczy kilka minut przed komputerem.

Sprawdzanie punktów karnych online pomoże kierowcom zachowywać uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowca będzie mógł sprawdzić stan punktów karnych i w porę zareagować, by np. skorzystać ze szkolenia w WORD obniżającego liczbę punktów karnych o 6. Być może dodatkowym efektem usługi będzie działanie uspakajające na kierowców, którzy nie byli świadomi swojego stanu posiadanych punktów karnych.

Strona internetowa, gdzie można założyć profil ePUAP: https://pz.gov.pl/dt/index
Strona internetowa, gdzie można sprawdzić stan punktów karnych: https://obywatel.gov.pl/kierowcy-i-pojazdy/punkty-karne-ile-mam-punktow-karnych-za-mandaty

 

Podziel się