infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Śnieg i lód na dachu to śmiertelne niebezpieczeństwo!

Utworzono: 21-12-2016 1:56

Większość kierowców doskonale wie, że za nieodśnieżony dach grozi mandat. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że ten obowiązek ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Przekonuje o tym m.in. wypadek spod Ostrołęki, w którym zginął człowiek.

Źródło: Youtube Autostrady Polska

Źródło: Youtube Autostrady Polska

Do wypadku doszło w miejscowości Drężewo. „Ze wstępnych ustaleń wynika, że na łuku drogi z jadącego pojazdu ciężarowego wraz z naczepą, który jechał w kierunku Nowej Wsi Zachodniej, z dachu naczepy spadły bryły lodu. Niestety lód uderzył w przednią szybę osobowego opla, który jechał z przeciwnego kierunku. W wyniku tego kierujący samochodem osobowym zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się czołowo z jadącym z przeciwka ciężarowym mercedesem. Niestety w wypadku zginął kierujący oplem, 60-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego. Obydwaj kierujący z pojazdów ciężarowych byli trzeźwi. Kierującemu ciężarowym dafem, 40-letniemu mieszkańcowi Warszawy zatrzymano prawo jazdy” – źródło: www.policja.pl

Podobną sytuację zarejestrowała kamera w pojeździe autora internetowego bloga: www.autostradypolska.pl W tym przypadku na szczęście nic groźnego się nie stało, ale mogłoby być inaczej, gdyby kierowca nie zachował bezpiecznego odstępu i zimnej krwi.

 

 

O problemie śniegu zalegającego na dachach ciężarówek słyszymy w zasadzie każdej zimy. Obowiązkiem kierowcy jest zadbać, by kierowany przez niego pojazd nie stwarzał zagrożenia w ruchu, ale niestety dla wielu z nich nie jest to łatwe zadanie. Wszystko przez dość znaczną wysokość tych pojazdów i bardzo dużą powierzchnię do oczyszczenia. To niestety nie może być usprawiedliwieniem, zwłaszcza wtedy, gdy przez zalegający na dachu lód, giną inni uczestnicy ruchu. Istnieją poza tym rozwiązania, które mogą pomóc w odśnieżeniu naczepy – mowa o specjalnych rampach/podestach o odpowiedniej wysokości, z których kierowca może skorzystać, by sprzątnąć śnieg z dachu. Tutaj jednak pojawia się kolejny problem – jest to praca na wysokościach, a do tego potrzebne są stosowne uprawnienia… Jednak jak informuje portal tvn24.pl podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit zapowiada, że w całej Polsce mają powstać ogólnodostępne rampy dla kierowców ciężarówek, które miałyby pomóc w odśnieżaniu dachów naczep. Specjalne podesty miałyby stanąć m.in. na terenie istniejących obecnie MOP (miejsce obsługi podróżnych) przy autostradach i drogach ekspresowych. Jerzy Szmit Zamierza w tej sprawie rozmawiać z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKIA).

Nie tylko ciężarówki

Obowiązek odśnieżania dachu i innych powierzchni pojazdu nie dotyczy oczywiście tylko kierowców samochodów ciężarowych. To samo tyczy się samochodów osobowych i w tych przypadkach pozostawiony śnieg również może być niebezpieczny. Chodzi na przykład o ciągłe prószenie zmarzniętego śniegu i ograniczanie w ten sposób widoczności kierowcom z tyłu. Inny problem to odrywanie się większych partii mokrego śniegu przy wyższych prędkościach lub na zakrętach. Nagle pojawiający się śnieg może spowodować poślizg kół samochodów jadących z tyłu, ograniczyć widoczność kierowcy (jeżeli śnieg spadnie mu na szybę) lub też po prostu przestraszyć go. Nie każdy kierowca w takiej sytuacji zachowa zimną krew – nagły unik może być przyczyną zaistnienia bardzo groźnej sytuacji. Można jednak tego wszystkiego uniknąć, wystarczy kilka ruchów szczotką.

Mandat

Kara wymierzana przez  policję za wykroczenie polegające na nieodśnieżeniu pojazdu to od 20 do 500 zł.

Podziel się