infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Ścinanie zakrętów

Utworzono: 21-08-2017 16:39

Umiejętność utrzymywania się w pasie ruchu jest podstawowym wymogiem, by zostać kierowcą. Niestety wielu posiadaczy prawa jazdy zatraciło tę umiejętność i nie chodzi tu bynajmniej o utratę sprawności prowadzenia pojazdów, ale o brak poszanowania dla przepisów ruchu drogowego.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Jak wie każdy kierowca, który otrzymał prawo jazdy, w Polsce obowiązuje ruch prawostronny, co oznacza, że uczestnicy ruchu są zobowiązani do korzystania z prawej części jezdni i zajmować skrajny pas ruchu. Niestety nie dla wszystkich jest to oczywiste. Wielu kierowców korzysta z pasów ruchu, gdzie absolutnie nie powinno ich być . Na przedstawionym na zdjęciu tytułowym przykładzie, widzimy kierowcę, który „ścina zakręt” w niedozwolony sposób. Można odnieść wrażenie, że zapomniał, co oznaczają linie na drogach. Kierowca wjechał na przeciwległy pas ruchu na drodze z tzw. pierwszeństwem łamanym  i przez chwilę jechał pod prąd. Ta chwila wystarczyła, by zmusić innego kierowcę z białego samochodu do hamowania, by nie doszło do kolizji. Manewr kierowcy czarnego auta był niebezpieczny, wystarczyłoby jednak trzymać się swojego pasa ruchu, by do niebezpiecznej sytuacji nie doszło w ogóle. Co ciekawe, kilka minut obserwacji tego miejsca wystarczyło, by zauważyć, że około 90% kierowców w podobny sposób ścinało zakręt. Można byłoby uznać, że w sytuacji, gdy z naprzeciwka nikt nie jedzie, manewr jest bezpieczny. Jak się jednak okazuje wcale tak nie jest. Gdyby z naprzeciwka jechał szerszy pojazd poruszający się z większą prędkością, doszłoby do wypadku.

O tym, że zajmować należy nie tylko prawy pas ruchu, ale także jego najbardziej skrajną część, przypomina wiele kampanii społecznych. W ostatnich dniach dużą popularność w Internecie zyskuje grafika nieustalonego autorstwa, gdzie nałożone zostały dwa zdjęcia kierowców pokonujących ten sam zakręt, ale zupełnie innymi pojazdami.

Jak widać na grafice, kierowca autobusu nie jest w stanie pokonać zakrętu w taki sposób, by jego pojazd nie wystawał poza połowę jedni. Motocyklista mimo, że nadal znajduje się na swoim pasie ruchu, ale praktycznie  ścina zakręt, może w ten sposób doprowadzić do tragicznego dla siebie wypadku. Ten obrazek powinien dać do myślenia wszystkim osobom, które nonszalancko przekraczają linie na drogach w nadziei, że z naprzeciwka nikt nie jedzie…

Problem ścinania zakrętów dotyczy nie tylko miejsc, gdzie są wyznaczone pasy ruchu. W miejscach, gdzie nie ma linii na jezdni, kierowcy również są zobowiązani do zajmowania prawego pasa ruchu, co oznacza, że powinni korzystać z prawej połowy jezdni i zajmować możliwie jak najbardziej skrajną jej część. Przykład nieprawidłowego zachowania na zakręcie widzimy na poniższym filmie. Do groźnego wypadku brakowało bardzo niewiele.Przypominamy, że za korzystanie więcej niż z jednego pasa ruchu obowiązuje mandat w wysokości 150 zł i 5 punktów karnych.

Podziel się