infoCAR

RedutaPWPW
Zaloguj się

Rząd zapowiada zmiany na drogach

Utworzono: 25-06-2015 0:00

Premier Ewa Kopacz zapowiedziała kilka istotnych zmian w prawie dotyczących kierowców. Już wkrótce posłowie mają stracić immunitet na wykroczenia drogowe, straże gminne mają stracić fotoradary mobilne, a w czasie wakacyjnych korków bramki na autostradach mają być otwierane.

Konferencja prasowa Ewy Kopacz, Marii Wasiak i Pawła Olszewskiego, źródło: Fot. M. Śmiarowski / KPRM

Konferencja prasowa Ewy Kopacz, Marii Wasiak i Pawła Olszewskiego, źródło: Fot. M. Śmiarowski / KPRM24 czerwca podczas konferencji prasowej z udziałem m.in. Minister Infrastruktury i Rozwoju Marii Wasiak, premier Ewa Kopacz przedstawiła plan poprawy  bezpieczeństwa na polskich drogach. Premier zauważyła, że od 2007 r. liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach zmniejszyła się o 43 procent. Dodała jednak, że wynik ten nadal nie jest zadawalający.

Podstawowe założenia programu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego zaprezentowali minister Maria Wasiak i Paweł Olszewski - pełnomocnik rządu do spraw regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego. Do września Rada Ministrów ma przyjąć "Trójpak drogowy" składający się z:

Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 o wartości ok 100 mld zł, w ramach którego powstanie ponad 2.200 kilometrów nowych dróg szybkiego ruchu - autostrad, dróg ekspresowych oraz obwodnic.
Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2020, w ramach którego samorządy będą mogły uzyskać środki w wysokości 5,5 mld zł na modernizację ponad 11.000 km dróg w wymiarze lokalnym.
Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych na drogach samorządowych na lata 2016-2020, w ramach którego zaplanowano środki w wysokości ponad 200 mln zł na realizację 400 zadań polegających m.in. na przebudowie i modernizacji najbardziej niebezpiecznych miejsc na drogach samorządowych skrzyżowań, przejść dla pieszych, dróg prowadzących do szkół czy przystanków autobusowych.

Otwarte Bramki

Oprócz tego w programie poprawy bezpieczeństwa znajdzie się rozwiązanie przetestowane już w ubiegłym roku czyli czasowe niepobieranie opłat za korzystanie z autostrady A1 w czasie wakacyjnych weekendów. Jak uzasadniała premier, drogą tą wiedzie jeden z głównych szlaków komunikacyjnych do nadmorskich miejscowości wypoczynkowych. Zakorkowane bramki poboru opłat stanowią miejsce niebezpieczne, gdzie może dochodzić do kolizji i innych niebezpiecznych zdarzeń. Dlatego też rząd postanowił, że w razie wystąpienia utrudnień w ruchu, opłaty nie będą pobierane, a pojazdy będą mogły przejeżdżać swobodnie przez bramki. Decyzja o zaniechaniu pobierania opłat może dotyczyć każdego z wakacyjnych weekendów od 26-28 czerwca do 28-30 sierpnia 2015 r. - w godzinach 16:00 - 22.30 w piątki oraz 7:00 - 22:30 w soboty i niedziele. Dodatkowo premier Kopacz zapewniła, że rząd będzie pracować nad rozwiązaniami prawnymi, by w razie korków nie pobierać opłat także na innych autostradach.

Mobilne fotoradary

Rząd chce również pozbawić straże gminne (miejskie) możliwości korzystania z mobilnych fotoradarów. Chodzi zatem o kontrowersyjne urządzenia stosowane przez straż w całym kraju, które mogą być dowolnie przestawiane. W gestii straży gminnych pozostaną urządzenia stacjonarne, te jednak muszą być odpowiednio i wyraźnie oznakowane.

Immunitet

Premier zapowiedziała, że skończy się pobłażliwość dla posłów i senatorów, którzy nadużywają przywileju immunitetu i popełniają wykroczenia drogowe, za które nie ponoszą odpowiedzialności. Immunitet w kwestii łamania prawa w czasie prowadzenia pojazdów ma już niebawem przestać obowiązywać.

Rewizja oznakowania

Zmianie ma też ulec oznakowanie dróg. Jak powiedział Paweł Olszewski, znaków na polskich drogach w wielu miejscach jest zbyt dużo, bardzo często są one też nieprzemyślane, wzajemnie wykluczają się, są nieczytelne itd. Rząd ma zająć się poprawą tej sytuacji na podległych drogach, a także na drogach lokalnych, które są zarządzane przez samorządy.

Podziel się