infoCAR

Zaloguj się

Roztargnienie młodych kierowców (wideo)

Utworzono: 21-02-2018 15:43

W prowadzeniu samochodu najważniejsze jest… prowadzenie samochodu, nie odpisywanie na wiadomości, nie przeglądanie się w lusterku, nie rozmowa z pasażerami, nie szukanie czegoś w torbie itd. Przedstawiamy film, gdzie kierowcy skupieni byli na czymś innym i następstwa takiego zachowania.

Źródło: www.youtube.com / AAA Foundation for Traffic Safety

Źródło: www.youtube.com / AAA Foundation for Traffic Safety

Film przygotowany przez amerykańską organizację AAA Foundation for Traffic Safety zatytułowany „Roztargnienie i wypadki nastoletnich kierowców” wiele mówi na temat stylu jazdy młodych osób. Niezależnie od szerokości geograficznej osoby, które nie ukończyły 24 roku życia i relatywnie niedawno uzyskały uprawnienia do kierowania, stanowią grupę największego ryzyka w kwestii występowania wypadków drogowych. Wynika to różnych przyczyn, do których można zaliczyć: niski poziom umiejętności i doświadczenia w kierowaniu pojazdem, zbyt duża pewność siebie za kierownicą, lekkomyślne manewry, brawurowa jazda itd. Wszystko to składa się na statystycznie większe ryzyko uczestniczenia w wypadkach drogowych, choć oczywiście nie musi to być regułą.

Na filmie uwypuklone zostały przede wszystkim lekkomyślne zachowania związane z niezachowaniem uwagi – o szczególnej już nawet nie mówiąc. W większości przypadków niebezpieczne sytuacje były pokłosiem korzystania z telefonów komórkowych podczas jazdy. Nagrania z wewnątrz pojazdów pokazują, jak bardzo jest to niebezpieczne. Gdyby nie filmy, w takich sytuacjach można byłoby powtórzyć wyświechtaną formułę „pojazd z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na pobocze”, można byłoby podejrzewać zaśnięcie, utratę przytomności, zawał serca, awarię układu kierowniczego itd. Tymczasem przyczyny są jak najbardziej znane i zdecydowanie nie należą do poważnych. Przedstawione przykłady nie zakończyły się na szczęście tragicznie, ale odrobina wyobraźni wystarczy, by zrozumieć, że wcale tak nie musiało być. Odpisanie na wiadomość nigdy nie powinno być przyczyną śmierci na drodze. Tymczasem takich wypadków było już niestety dość sporo. Niestety też nie dotyczą one wyłącznie młodych kierowców. Pokusa sięgnięcie po telefon w czasie jazdy dotyczy również znacznie starszych kierowców.

Pamiętaj, że opuszczenie wzroku na dwie sekundy sprawia, że przy prędkości 90 km/h twój samochód bez kontroli przejeżdża aż 50 metrów, 4 sekundy, to już 100 metrów.  W tym czasie może wydarzyć się wiele nieprzewidzianych sytuacji, gdzie masz tylko ułamek sekundy na reakcję. Napisanie kilku słów na telefonie może spowodować, że ktoś straci życie.

Podziel się