infoCAR

Zaloguj się

Rozkoduj VIN, sprawdź czy pojazd jest legalnie zarejestrowany

Utworzono: 25-06-2013 0:00

Kradzieże samochodów z roku na rok są zjawiskiem o słabnącej sile. Nie oznacza to jednak, że na rynku wtórnym nie znajdziemy aut z kryminalną przeszłością. Nowa usługa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych i serwisu

W większości przypadków numer VIN znajduje się przy dolnej krawędzi przedniej szyby od strony kierowcy., źródło: materiały własne www.info-car.pl

W większości przypadków numer VIN znajduje się przy dolnej krawędzi przedniej szyby od strony kierowcy., źródło: materiały własne www.info-car.pl

www.info-car.pl pozwala na szybkie sprawdzenie, czy pojazd jest legalnie zarejestrowany w Polsce.

Do sprawdzenia poprawności pary VIN – numer rejestracyjny pojazdu wymagane jest podanie na stronie internetowej numeru nadwozia pojazdu (VIN), numeru rejestracyjnego, oraz adresu e-mail, na który zostanie przysłana informacja. System opracowany przez PWPW sprawdzi, czy podane numery są zgodne oraz czy para taka rzeczywiście istnieje.  Jeżeli okaże się, że informacje do siebie nie pasują, wtedy zdecydowanie niewskazane jest kupno takiego pojazdu, a zalecane jest zgłoszenie sprawy na policji. Wiele bowiem wskazuje na to, że mamy do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą.


Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych od lat zajmuje się obsługą informatyczną kwestii związanych z dokumentami komunikacyjnymi. Wdrożyła i utrzymuje Systemy Kierowca - który wspiera procesy związane z  wydawaniem uprawnień do kierowania pojazdami w urzędach, oraz Pojazd  -  który w analogiczny sposób wspiera procesy rejestracji pojazdów.

Usługa jest dostępna pod adresem internetowym: https://info-car.pl/infocar/vin.html Oprócz sprawdzenia legalności pojazdu, info-car.pl rozkoduje numer VIN w zakresie udostępnionym przez producenta pojazdu. W zależności od marki, mogą się tam znaleźć informacje na temat modelu, typu, wyposażenia, daty produkcji itd.  Wiele jednak zależy od tego, co producent udostępnia w swoich rejestrach. 

Sprawdzanie pojazdu po numerze jego nadwozia jest częstą praktyką wśród kupujących używane auto. Na podstawie danych odczytanych z nadwozia pojazdu lub dowodu rejestracyjnego, można dowiedzieć się o pojeździe nieco więcej, niż mówi sprzedawca, a tym samym zweryfikować jego prawdomówność. Nawet jeżeli pojazd nie jest kradziony, to i tak może mieć bogatą przeszłość, a niektóre fakty z jego „życia” mogą być przemilczane. Część producentów w swoich rejestrach udostępnia przebieg auta zarejestrowany podczas kontroli w autoryzowanym serwisie.  W Polsce niezwykle popularne jest cofanie liczników. Rejestry producentów aut pozwalają zweryfikować, czy liczniki w poszczególnych egzemplarzach nie zostały oszukane. Uprzedzamy jednak, że nie wszyscy producenci te dane udostępniają, wiele zależy od modelu auta, rocznika jego produkcji, daty wizyty w ASO i innych czynników.

Nieświadome kupno kradzionego samochodu może skutkować jego utratą. Odzyskanie pieniędzy od nieuczciwego sprzedawcy zazwyczaj kończy się fiaskiem, ponieważ z zasady nie podają prawdziwych danych kontaktowych. A zatem lepiej najpierw sprawdzić dane auto, by uniknąć nieprzyjemności. W przypadku świadomego kupna kradzionego samochodu, sprawa może okazać się znacznie poważniejsza, bo tutaj dochodzi do tego odpowiedzialność karna.

Kradzieże samochodów wcale nie są tak rzadkie, jak się nam wydaje. Oczywiście w porównaniu do połowy lat 90. jest o wiele lepiej, ale nadal nie możemy mówić o względnym spokoju. W pierwszych 9 miesiącach 2012 roku wszczęto aż 11 379 postępowań w sprawie kradzieży aut. Oznacza to, że statystycznie z polskich ulic znika dziennie około 42 aut. Wiele z nich trafia potem na rynek wtórny, choć w większości są rozbierane na części i w takiej postaci sprzedawane wielu nabywcom używanych podzespołów. Liczba kradzieży z roku na rok maleje – głównie za sprawą coraz lepszych zabezpieczeń antykradzieżowych – ale przez pewien czas będziemy się jeszcze borykać z tym problemem. Dlatego warto samemu zadbać o bezpieczeństwo swoich pieniędzy i zweryfikować, czy pojazd jest naprawdę zarejestrowany i posiada prawdziwe numery.

Usługa sprawdzenia poprawności pary VIN – numer rejestracyjny pojazdu jest płatna, jej koszt to 14 zł +VAT. Płatności można dokonać przelewem przy pomocy usługi ecard lub kartą płatniczą. Koszt nie jest wysoki zwłaszcza, że klient ma potem pewność, że samochód jest lub nie jest legalnie zarejestrowany w Polsce.
 

Podziel się