infoCAR

Zaloguj się

Rośnie import używanych aut zza granicy

Utworzono: 12-05-2016 15:20

Od stycznia 2016 r. znacząco wzrósł import używanych samochodów zza granicy. Mowa zwłaszcza o tanich autach. Na wzrost zainteresowania największy wpływ miało zniesienie opłaty recyklingowej. Rejestracja sprowadzonego samochodu jest teraz o 500 zł tańsza.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Jak donosi Rzeczpospolita w pierwszych 4 miesiącach roku zarejestrowano o 16% więcej sprowadzonych samochodów niż rok wcześniej. Na wzrost zainteresowania tanimi samochodami, które zazwyczaj pochodzą z Niemiec ma nie tylko zniesienie opłaty recyklingowej, ale również rządowy program 500+. Coraz więcej Polaków stać teraz na własny samochód.

Samochód za 5 tys. zł

Za kwotę około 5 tys. zł czyli 1150 euro, można w Niemczech kupić samochody w wieku około 15 lat lub nawet nowsze. Wszystko zależy od marki i klasy pojazdu. W Polsce za tę cenę można kupić samochody z podobnych roczników, ale najczęściej starsze i w gorszej kondycji.  Największa różnica jest jednak w tym, że w Niemczech raczej będziemy mieli do czynienia z pojazdami z pierwszej ręki. Jest też większa szansa na kupno samochodu bezwypadkowego w dobrej kondycji technicznej. Naprawa samochodu po kolizji, który ma około 15 lat, jest w Niemczech zwyczajnie nieopłacalna. Dlatego większość starych, powypadkowych samochodów, trafia od razu na złom. Kolejną kwestią jest znacznie lepszy stan techniczny samochodów z Niemiec w porównaniu z tymi, które już kilka lat jeżdżą w Polsce. W Niemczech aby samochód bezproblemowo przeszedł badania techniczne, musi być w naprawdę dobrym stanie, w Polsce z tym bywa różnie…

Negocjacja ceny

Kolejną korzyścią wynikającą z kupna taniego samochodu z Niemiec, jest duża swoboda negocjacji ceny.  Urywając od ceny bazowej 100 euro, zostaje nam w kieszeni prawie 500 zł. Często też nasi zachodni sąsiedzi zwyczajnie pozbywają się samochodów za cenę niższą niż wartość rynkowa, w garażu stoi już nowy samochód z salonu, a stary nie jest już potrzebny. W takiej sytuacji można znacząco znegocjować kwotę z ogłoszenia i kupić dobry samochód za bezcen.

Koszty sprowadzenia i rejestracji

Najczęściej samochód kupiony za granicą trzeba przywieźć do polski na lawecie. Ceny takiej usługi są bardzo zróżnicowane, ale nie powinno być problemu ze znalezieniem osoby, która pomoże w formalnościach i przywiezie auto w cenie 1,50 zł za kilometr (Warszawa – Berlin 561 km, 1680 zł  - koszt jazdy w dwie strony). Po przywiezieniu auta, trzeba je zarejestrować, w tym celu należy skompletować potrzebne do tego dokumenty. Tłumaczenie niemieckich dokumentów pojazdu u tłumacza przysięgłego około 100 zł, przegląd techniczny auta 100 zł, akcyza od zakupu auta 3,1% wartości auta w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 cm³ i 18,6% w przypadku samochodów z większą pojemnością silnika (w przypadku auta za 5000 zł, będzie to odpowiednio 155 zł i 930 zł), rejestracja auta w urzędzie 250 zł.

Czy warto? Zdecydowanie tak. Sprowadzając samochód zza granicy kupujemy samochód z pewną przeszłością, w dobrej kondycji technicznej i z oryginalnym przebiegiem (cofanie liczników w Niemczech jest karalne). Jest z tym co prawda trochę zachodu, ale w ostatecznym rozrachunku, będzie się to opłacać.

Podziel się