infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Rezerwacja egzaminu online krok po kroku

Utworzono: 18-12-2014 0:00

Żeby zapisać się na egzamin na prawo jazdy nie trzeba już stać w długiej kolejce w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Wystarczy skorzystać ze strony info-car.pl i całość procedury wykonać przez Internet.

Online można zapisać się na dowolną część egzamin na prawo jazdy, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Online można zapisać się na dowolną część egzamin na prawo jazdy, źródło: materiały własne www.info-car.pl

 

Z usługi mogą korzystać jedynie osoby posiadające konto w serwisie info-car.pl Przed przystąpieniem do rezerwacji egzaminu, należy kliknąć przycisk „Zaloguj” znajdujący się w prawym górnym rogu witryny. Następnie otworzy się strona logowania, gdzie należy wpisać swój adres e-mail oraz hasło.

Strona logowania

Strona logowania, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Jeżeli użytkownik nie posiada jeszcze konta w serwisie, wówczas będzie musiał je utworzyć. W tym celu należy kliknąć na czerwony przycisk „utwórz konto”, który znajduje się powyżej okna logowania. Tworzenie konta jest bezpłatne i zupełnie bezproblemowe, tworzy się je podobnie jak np. konto w serwisach społecznościach. Podać należy imię, nazwisko, adres e-mail, wybrane przez siebie hasło do logowania, a także wyrazić zgodę w wymaganych miejscach. Po wykonaniu tych wszystkich czynności należy kliknąć na przycisk zarejestruj się. Na podany wcześniej adres e-mail zostanie dostarczona wiadomość z linkiem aktywującym konto. Należy wejść w tę wiadomość i kliknąć link, wówczas nastąpi aktywacja konta. Po aktywacji należy, wpisać dane w okno logowania i kliknąć czerwony przycisk „zaloguj się”.

Tworzenie konta w serwisie

Tworzenie konta w serwisie, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Baner przenoszący użytkownika do usługi znajduje się z prawej strony portalu i oznaczony jest napisem „zapisz się na egzamin na prawo jazdy” (jak na obrazku).

Strona główna

Strona główna, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Po kliknięciu w baner, otworzy się karta z ewentualną listą dotychczasowych rezerwacji, a także możliwością uzyskania nowej rezerwacji. W tym celu należy kliknąć na czerwony napis: „egzamin na prawo jazdy – rezerwacja terminu”.

Rezerwacja nowego terminu

Rezerwacja nowego terminu, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Następnie otworzy się karta informująca o wymaganych danych potrzebnych do realizacji usługi, jakie użytkownik powinien przygotować przed przystąpieniem do rezerwacji egzaminu online. Oprócz tego na karcie znajdują się ważne informacje dotyczące płatności i dostępności usługi. Po zaznajomieniu się z wszystkimi informacjami, a także po przygotowaniu danych takich jak numer profilu kandydata na kierowcę (PKK) i numeru PESEL, należy kliknąć na czerwony przycisk „rezerwuj termin”.

Najważniejsze informacje na temat rezerwacji egzaminu online

Najważniejsze informacje na temat rezerwacji egzaminu online, źródło: materiały własne www.info-car.pl

W tym momencie użytkownikowi pokaże się karta z mapą ośrodków WORD, gdzie usługa jest dostępna. Wybrać można każdy ośrodek z listy dostępnych, egzamin bowiem można zdawać w dowolnym WORD na terenie kraju niezależnie od miejsca zamieszkania i miejsca, gdzie odbywało się szkolenie. Ośrodek egzaminacyjny można wybrać bezpośrednio klikając na mapie w „pinezkę” oznaczającą wybrane miasto lub skorzystać z prostej wyszukiwarki umieszczonej nad mapą i dopiero wówczas kliknąć na wybrany WORD. Po kliknięciu na pinezkę wyświetli się okienko na mapie, gdzie należy potwierdzić wybór, klikając na przycisk „wybierz ten”.


W następnej kolejności użytkownik wybiera kategorię prawa jazdy (lub pozwolenie tramwajowe), o którą się ubiega. Na tym etapie można wybrać każdą kategorię, ale rezerwacja będzie mogła być sfinalizowana tylko dla kategorii, dla której dana osoba ukończyła szkolenie. W tym celu należy kliknąć na kategorię oznaczoną odpowiednim symbolem.
Mapa dostępnych ośrodków WORD, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Lista kategorii

Lista kategorii, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Po wybraniu kategorii, na ekranie pojawi się kalendarz z wolnymi terminami wybranymi do rezerwacji przez Internet. Niebieskie rubryki w kalendarzu oznaczają, że w danym dniu są dostępne wolne terminy dla wybranej kategorii. W celu dokonania rezerwacji należy wybrać dogodny dzień klikając na niebieskie pole w kalendarzu.

Kalendarz wolnych terminów

Kalendarz wolnych terminów, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Na ekranie pojawi się lista egzaminów dostępnych w wybranym dniu z podziałem na poszczególne godziny i rodzaje egzaminów (teoria, praktyka, teoria+praktyka). Jeżeli w danym dniu kandydatowi na kierowcę nie odpowiadają dostępne godziny egzaminów, wówczas klika kursorem poza wyświetloną listę i powraca do kalendarza. Po wybraniu dogodnego terminu, należy kliknąć na przycisk „rezerwuj”. Trzeba pamiętać, że do części praktycznej egzaminu można podejść jedynie wówczas, gdy zaliczy się część teoretyczną. Przy wybraniu opcji egzaminu łączonego w razie niepowodzenia w części teoretycznej, kandydatowi na kierowcę nie przepadają pieniądze wpłacone na poczet egzaminu praktycznego.


Po kliknięciu przycisku „rezerwuj” użytkownik zostanie poproszony o podanie numeru PKK i numeru PESEL – rubryki imię, nazwisko i adres e-mail uzupełnią się same na podstawie danych z logowania na stronie. Po wpisaniu wymaganych danych należy kliknąć „rezerwuj termin”.
Wybór godziny i części egzaminu, źródło: materiały własne www.info-car.pl

W tym miejscu można bezpiecznie wpisać numer PKK

W tym miejscu można bezpiecznie wpisać numer PKK, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Na następnym ekranie pojawi się podsumowanie wybranych opcji, a także dwa sposoby dokonania płatności za egzamin. Opłatę można wnieść od razu przy użyciu konta internetowego lub dokonać płatności kartą już w ośrodku WORD. W obu przypadkach do należnej kwoty doliczona zostanie opłata manipulacyjna w wysokości 2 zł.

Jeżeli użytkownik chce zapłacić kartą na miejscu w ośrodku egzaminacyjnym, wybiera opcję „karta płatnicza”. Jeżeli jednak chce płatność mieć już za sobą, wówczas wybiera opcję „przelew”, a następnie po zaakceptowaniu regulaminu, klika na przycisk „przejdź do płatności”.

Wybór opcji płatności

Wybór opcji płatności, źródło: materiały własne www.info-car.pl

W następnym oknie pojawiają się opcje płatności internetowych. Użytkownik wybiera bank, z którego może wykonać przelew na poczet egzaminu. Wszystko odbywa się tak samo, jak w przypadku zakupów w sklepach internetowych. Dalej płatnością zajmuje się już bank. Użytkownik powinien wiedzieć, w jaki sposób obsłużyć procedurę. Jeżeli jednak mogłaby ona sprawiać jakiekolwiek trudności, wówczas można skorzystać z płatności kartą i zapłacić za egzamin bezpośrednio w WORD. elektroniczna płatność w ośrodku odbywa się dokładnie tak samo, jak podczas zakupów w sklepie.

Opcje płatności elektronicznych

Opcje płatności elektronicznych, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Dzięki rezerwacji egzaminu online kandydat na kierowcę oszczędza czas i pieniądze potrzebne na dojazd do WORD i załatwianie sprawy osobiście. Z biegiem czasu oferta rezerwacji egzaminu online rozszerzana będzie na kolejne ośrodki WORD.

Podziel się