infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Quady niebezpieczne dla dzieci

Utworzono: 06-05-2019 16:13

16.03 w woj. małopolskim, zmarł 9 letni chłopiec, który kierując quadem zderzył się z prawidłowo jadącym audi. 25 kwietnia w woj. lubuskim kierujący quadem 6 letni chłopiec stracił panowanie nad pojazdem, wpadł do rowu i złamał nogę. Obaj byli zbyt młodzi, by kierować pojazdem tego typu.

Źródło: www.policja.pl

Źródło: www.policja.pl

9 lat
Jak wynika z ustaleń policji, 16 marca chłopiec kierował quadem sam, wjechał z drogi podporządkowanej wprost przed jadące prawidłowo audi. Kierująca samochodem osobowym kobieta nie miała szans na unikniecie wypadku. Jak ustalili policjanci, chłopiec w chwili wypadku nie miał na głowie kasku. Po 4 dniach od wypadku chłopiec zmarł w szpitalu. 

6 lat
25 kwietnia Policja interweniowała w związku ze zdarzeniem drogowym, do jakiego doszło w gminie Nowe Miasteczko. Mały chłopiec za zgodą rodziców, jednak bez ich opieki, jeździł po rodzinnej wiosce czterokołowcem. Mimo tego, że pojazd nie był duży, dziecko go nie opanowało i wjechało w przydrożny rów. Na miejsce zdarzenia przyjechało pogotowie ratunkowe, które przewiozło chłopca do szpitala, gdzie został opatrzony. Malec ma złamaną nogę, ale jego życiu na szczęście nie zagraża niebezpieczeństwo.

Tymczasem w Polsce rozpoczął się już sezon komunijny, a od lat hitem wśród prezentów są właśnie quady. Otrzymują je dzieci w wieku 8-9 lat, czyli o 6-5 lat za wcześnie!

Przypominamy, że pojazdy typu quad, a zatem  zgodnie z ustawową definicją, czterokołowce, można prowadzić na drogach publicznych tylko wówczas, gdy ma się do tego stosowne uprawnienia. W przypadku czterokołowców lekkich (masa własna nie przekracza 350 kg, konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h) jest to minimum prawo jazdy kategorii AM, a zatem dokument, o który można ubiegać się dopiero w wieku 14 lat! Tymczasem w ostatnich latach ugruntowała się tradycja,  że tego typu pojazdy otrzymują dzieci na pierwszą komunię, a zatem w wieku 8-9 lat! W takim wieku, oprócz braku uprawnień, każdemu dziecku brakuje umiejętności, wiedzy i wyobraźni, by kierować tego typu pojazdem na drodze publicznej. 

W przypadku tak małych dzieci, nie może być mowy o jakichkolwiek kwalifikacjach. Do osiągnięcia wieku minimalnego, by kierować tego typu pojazdami, brakowało  im odpowiednio 8 i 5 lat. Wobec tego pozostaje pytanie, jak to się stało, że dzieci samodzielnie kierowały czterokołowcami? Opcje w zasadzie są tylko dwie – albo ktoś mu na to pozwolił, albo nie dopilnował, by dziecko samowolnie nie wzięło kluczyków. W obu przypadkach wiana bynajmniej nie leży po stronie dziecka. 

Podobnych historii rocznie nie jest zbyt wiele, nieletni są sprawcami zaledwie 3,5% wypadków, ale niestety bardzo często są to wypadki  tragiczne w skutkach. Zazwyczaj chodzi o przypadki, gdzie dziecko kradnie rodzicom kluczyki do pojazdu lub co gorsza, kieruje pojazdem bez uprawnień za ich zgodą. Uprawnienia tymczasem to też nie wymysł urzędników, lecz osiągnięte w określony sposób kwalifikacje do kierowania pojazdami zdobyte pod okiem instruktora w szkole jazdy i potwierdzone na egzaminie w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Zarówno instruktor, jak również egzaminator, podejmują decyzję, czy dana osoba ma wystarczającą wiedzę i umiejętności, by otrzymać prawo jazdy. Mowa bowiem o pojazdach, które w niewłaściwych rękach mogą stanowić śmiertelne zagrożenie na drodze. W przypadku kategorii prawa jazdy, które można uzyskać przed 18 rokiem życia są to odpowiednio: 

Kategoria AM (14 lat) – pojazdy mogące rozpędzić się do 45 km/h, a zatem wystarczająco dużo, by zabić przy uderzeniu np. w drzewo. 
Kategoria T (16 lat) – nawet wielotonowe pojazdy w tym ciągniki rolnicze z przyczepami, pojazdy wolnobieżne, których waga i rozmiary w niewłaściwych rękach mogą stanowić śmiertelne zagrożenie. 
Kategoria A1 (16 lat) – motocykle o prędkości maksymalnej powyżej 100 km/h.
Kategoria B1 (16 lat) – małe samochody osobowe i czterokołowce, które są w stanie rozpędzić się do prędkości powyżej 100 km/h. 

Każdą z tych kategorii prawa jazdy można zdobyć po uzyskaniu zgody rodzica, przejściu badań lekarskich, ukończeniu kursu w szkole jazdy i zdaniu egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Dopiero wówczas młody człowiek może kierować pojazdem na drodze publicznej. 

W 2018 r. osoby w wieku poniżej 14 lat spowodowały 725 wypadków, w których życie straciło 10 osób, a 729 zostało rannych

Podziel się