infoCAR

Zaloguj się

Punkty karne sprawdzisz przez Internet

Utworzono: 10-02-2017 15:13

1 kwietnia ma zostać uruchomiona usługa polegająca na możliwości sprawdzenia swojego konta punktów karnych przez Internet. Dotychczas możliwe to było wyłącznie podczas wizyty na komisariacie policji.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Zgodnie z planem działania, usługa ma zostać uruchomiona na stronie internetowej www.obywatel.gov.pl. Jej przygotowaniem zajmuje się Centralny Ośrodek Informatyki (COI). Kierowca będzie mógł w ramach usługi sprawdzić sumę punktów karnych, datę popełnienia wykroczenia, informacje o pojeździe, miejsce popełnienia wykroczenia, dane kierowcy, a także informację o liczbie punktów tymczasowych. Chodzi zatem o dokładnie te same dane, które podczas kontroli drogowej uzupełnia w systemie policjant.

Z usługi będą mogli skorzystać wyłącznie kierowcy posiadający aktualny profil zaufany ePUAP. Nie powinno to być jednak dużym problemem, ponieważ jest już coraz łatwiej o uzyskanie i potwierdzenie go, nawet bez wychodzenia z domu. Potwierdzenie profilu zaufanego przy pomocy elektronicznej bankowości oferują już 3 banki: PKO Bank Polski, ING Bank Śląski i Bank Millennium, wkrótce mają do nich dołączyć kolejne. Profil ePUAP można też potwierdzić w dowolnym urzędzie skarbowym lub delegaturze ZUS.

Sprawdzanie punktów karnych online pomoże kierowcom zachowywać uprawnienia do kierowania pojazdami. Kierowca będzie mógł sprawdzić stan punktów karnych i w porę zareagować, by np. skorzystać ze szkolenia w WORD obniżającego liczbę punktów karnych o 6. Być może dodatkowym efektem usługi będzie działanie uspakajające na kierowców, którzy nie byli świadomi swojego stanu posiadanych punktów karnych.

Podziel się