infoCAR

Zaloguj się

Przezorna dziewczynka uniknęła potrącenia na pasach (wideo)

Utworzono: 16-02-2018 16:00

Bardzo mądra dziewczynka nie dała się potrącić na przejściu dla pieszych. Wykazała się przy tym znajomością zasady ograniczonego zaufania i przewidziała, że kierowca Fiata może stanowić dla niej zagrożenie. Niestety takie zachowania kierowców są bardzo częste na polskich drogach.

Źródło: www.youtube.com

Źródło: www.youtube.com

Do sieci trafił film z szokującym zachowaniem kierowcy Fiata Seicento, który omijał inny pojazd na przejściu dla pieszych. Zdarzenie miało miejsce 14 lutego 2018 r. w miejscowości Łąka (gmina Pszczyna). Pojazd stojący przed przejściem zatrzymał się w celu przepuszczenia małoletniej pieszej. Ta na szczęście skorzystała z możliwości przejścia przez jezdnię dopiero wówczas, gdy upewniła się, że nic jej nie zagraża – łącznie z kierowcami, którzy w rażący sposób łamią przepisy ruchu drogowego. Dziewczynce widocznej na filmie należą się słowa uznania za to, że myśli nie tylko za siebie, ale także za innych uczestników ruchu drogowego.

Zdecydowanie co innego można jednak powiedzieć o kierowcy Fiata widocznego na nagraniu. Kierowca ten złamał co najmniej 3 przepisy ruchu drogowego: omijanie przed przejściem dla pieszych, złamanie zakazu wyprzedzania (podwójna ciągła), nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Kierowcy bez wątpienia nie ominie kara za swoje zachowanie, bowiem jak wynika z informacji z lokalnych mediów, sprawa została już zgłoszona na policję.

Potrącenia pieszych odpowiadają w Polsce za aż 38,7% całej liczby zabitych na drogach. Pieszych nie chroni bowiem ani karoseria, ani żadne systemy bezpieczeństwa. W kontakcie z rozpędzonym autem, pieszy ma niewielkie szanse na unikniecie jakichkolwiek obrażeń. Główną przyczyną potrąceń jest od lat nieustąpienie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, tam też ginie najwięcej osób.  W ubiegłym roku na pasach zginęło 250 osób, to stanowi aż 29% wszystkich śmiertelnych potrąceń. Jest to o tyle szokujące, że w tego typu miejscach piesi powinni czuć się bezpiecznie. Z obserwacji ruchu drogowego w Polsce wynika, że tak wcale nie jest. O skali lekceważenia zakazu omijania i wyprzedzania na przejściach świadczą również filmy takie, jak powyższy. Niestety też podobnych filmów  w Internecie można znaleźć zatrważająco dużo.

 

Podziel się