infoCAR

Zaloguj się

Przewóz mąki wysokiego ryzyka

Utworzono: 20-08-2018 14:49

O 2,5 tony za dużo ważyła niesprawna technicznie ciężarówka, skontrolowana przez patrol małopolskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Kierowca nie zabezpieczył właściwie ładunku. Przewożone worki z mąką znacznie się przechyliły podczas jazdy.

Źródło: www.gitd.gov.pl

Źródło: www.gitd.gov.pl

Ciężarówka, którą przewożono worki z mąką od razu zwróciła uwagę inspektorów ITD, którzy we wtorek przejeżdżali przez Nowy Targ. Ładunek nie został prawidłowo zabezpieczony przed zmianą miejsca położenia. Worki z mąką mocno przechyliły na jedną stronę, opierając o burty.

Pojazd został zatrzymany do kontroli, podczas której wyszło na jaw więcej nieprawidłowości. Zainstalowany w nim tachograf ostatnie badanie okresowe przeszedł cztery lata temu. Przepisy zobowiązują do przeprowadzania tego typu badań co dwa lata.

Wiele do życzenia pozostawiał również stan techniczny ciężarówki. Inspektorzy stwierdzili niesprawne oświetlenie, układ hamulcowy, różną rzeźbę bieżnika opon na tej samej osi, złamaną tablicę rejestracyjną oraz wycieki płynów eksploatacyjnych.

Ponadto pojazd był przeładowany. Jego dopuszczalna masa całkowita wynosiła 7,5 tony. Tymczasem ciężarówką przewożone było 6 t mąki, a rzeczywista masa całkowita wynosiła 10 t.

Kierujący został ukarany czterema mandatami na łączną kwotę 1 800 złotych za naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym i ustawy prawo o ruchu drogowym. Wobec przedsiębiorcy toczy się postępowanie administracyjne. Grozi mu kara w wysokości 1 900 zł. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu za zły stan techniczny. Ciężarówkę skierowano na parking strzeżony.

Źródło: www.gitd.gov.pl

Podziel się