infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Przed sezonem urlopowym zamów tablicę rejestracyjną na bagażnik

Utworzono: 27-04-2017 1:32

Od ponad roku obowiązują przepisy, na mocy których każdy właściciel samochodu może zamówić w wydziale komunikacji trzecią dodatkową tablicę rejestracyjną, z przeznaczeniem do popularnych bagażników montowanych na kuli haka holowniczego.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Stare prawo

Do tej pory polskie przepisy pozwalały na wydanie maksymalnie dwóch tablic rejestracyjnych dla jednego pojazdu. To sprawiało, że znane z innych państw rozwiązania techniczne stosowane najczęściej do przewozu rowerów, pozostawały w sprzeczności z polskim prawem. Rowery i inne sprzęty zasłaniały tylną tablicę, a to w świetle polskiego prawa jest niedozwolone. Niedozwolone jest również odczepianie tablicy i wieszanie jej na rowerach lub przyczepianie w dedykowanym miejscu na bagażniku. Zgodnie z przepisami tablica rejestracyjna musi być widoczna, musi być też przymocowana do bryły pojazdu. To sprawiało, że stosowanie tylnych bagażników rowerowych było w Polsce w większości przypadków nielegalne.

Kierowcy na własną rękę szukali rozwiązań. Jednym z nich było fałszywe oświadczenie w wydziale komunikacji, o zagubieniu tablicy. To niestety było nielegalne i karalne. Innym, jeszcze bardziej nielegalnym sposobem było zamówienie tzw. „wyklejanki”, czyli fałszywej tablicy rejestracyjnej. Tajemnicą poliszynela jest to, że policja przymykała oko na tego typu wykroczenia. Teraz jednak sytuacja się zmieniła.

Nowe prawo

Od 1 stycznia 2016 r. w wydziale komunikacji właściwym do miejsca rejestracji pojazdu można złożyć wniosek o wydanie tablicy z przeznaczeniem na bagażnik rowerowy lub inny podobnego typu. Tablica będzie wykonana w taki sam sposób, jak tablice podstawowe, będzie posiadała również nalepkę kontrolną, której część będzie umieszczona w dowodzie rejestracyjnym w rubryce „adnotacje urzędowe” z dopiskiem „bagażnik”. Koszt tablic jest taki sam, jak opłata za wydanie wtórnika jednej tablicy rejestracyjnej, czyli 53,50 zł. Czas oczekiwania na tablice jest podobny do czasu oczekiwania na wtórnik tablicy o tym samym numerze, czyli około 3-4 dni. Jeżeli zatem kierowca przygotowuje się na wyjazd z bagażnikiem rowerowym, powinien tematem zainteresować się odpowiednio wcześniej. W celu uzyskania dodatkowej tablicy, należy zgłosić się do wydziału komunikacji, wypełnić złożyć stosowny wniosek. Konieczne będzie przy tym okazanie się dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu.

Uregulowanie przepisami kwestii wydawania trzeciej tablicy rejestracyjnej, jest odpowiedzią na bardzo duże zapotrzebowanie społeczne. To z kolei oznacza, że kierowcy posiadający bagażniki montowane z tyłu pojazdu, powinni w razie potrzeby wyposażyć się w dodatkową tablicę, a także nie korzystać z ewentualnych nielegalnych rozwiązań stosowanych do tej pory.

Podziel się