infoCAR

Zaloguj się

Przed majówką zamów dodatkową tablicę na bagażnik rowerowy

Utworzono: 01-04-2019 17:54

Przepisy wprowadzające możliwość stosowania dodatkowej tablicy rejestracyjnej z wykorzystaniem na m.in. bagażniki rowerowe, obowiązują już od ponad 3 lat. Legalną trzecią tablicę można zamówić w wydziale komunikacji i bez obaw korzystać z niej zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Źródło: Materiały własne InfoCar

Źródło: Materiały własne InfoCar

Przepisy umożliwiające zamówienie trzeciej tablicy rejestracyjnej, były bardzo wyczekiwane przez osoby korzystające z bagażników montowanych na haku holowniczym pojazdów. Przed wprowadzeniem możliwości zamówienia dodatkowej tablicy, a zatem przed 1 stycznia 2016 r., korzystanie z tego typu bagażników było w większości przypadków niezgodnie z polskim prawem. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tablice rejestracyjne muszą być zamontowane na bryle pojazdu, a oprócz tego tylna tablica musi posiadać lampę oświetlającą. To wobec prawnej możliwości wydania jedynie 2 tablic rejestracyjnych, stanowiło skuteczną przeszkodę w korzystaniu z tylnych bagażników rowerowych. Jedyna możliwość istniała wówczas, gdy ładunek przewożony na bagażniku, nie zasłaniał tylnej tablicy rejestracyjnej – mowa jednak o bardzo rzadkich sytuacjach.

Metody radzenia sobie z problematycznymi przepisami były różne, ale najczęściej kierowcy decydowali się na przełożenie tylnej tablicy w dedykowane miejsce na bagażniku rowerowym, nielegalne dorobienie dodatkowej tablicy w wydziale lub na dorobienie trzeciej tablicy na własną rękę. Wszystkie te metody miały istotną wadę – były nielegalne i mogły skutkować konsekwencjami karnymi, a także odholowaniem pojazdu na parking policyjny.

Wszystkie osoby, które nadal korzystają ze starych metod, powinny zatem jak najszybciej z nich zrezygnować. W tym celu należy w wydziale komunikacji właściwym do miejsca rejestracji pojazdu złożyć wniosek o wydanie tablicy z przeznaczeniem na bagażnik rowerowy lub inny podobnego typu. Tablica będzie wykonana w taki sam sposób, jak tablice podstawowe, będzie posiadała również nalepkę kontrolną, której część będzie umieszczona w dowodzie rejestracyjnym w rubryce „adnotacje urzędowe” z dopiskiem „bagażnik”. Koszt tablic jest taki sam, jak opłata za wydanie wtórnika jednej tablicy rejestracyjnej, czyli 53,50 zł. Czas oczekiwania na tablice jest podobny do czasu oczekiwania na wtórnik tablicy o tym samym numerze, czyli około 3-4 dni. Jeżeli zatem kierowca przygotowuje się na wyjazd z bagażnikiem rowerowym, powinien tematem zainteresować się odpowiednio wcześniej. W celu uzyskania dodatkowej tablicy, należy zgłosić się do wydziału komunikacji, wypełnić złożyć stosowny wniosek. Konieczne będzie przy tym okazanie się dowodem rejestracyjnym i kartą pojazdu.

W przeszłości policjanci dość pobłażliwie traktowali kierowców próbujących radzić sobie z ograniczeniami prawa w kwestii tylnych bagażników rowerowych. Po trzech latach od wprowadzenia przepisów umożliwiających zamówienie trzeciej tablicy, raczej nie ma już co liczyć na jakąkolwiek pobłażliwość ze strony policji. Każdy kierowca, który posiada bagażnik montowany na kuli haka holowniczego, powinien jak najszybciej skorzystać z możliwości zamówienia dodatkowej tablicy.

 

Podziel się