Prawo jazdy - początek kursu na miesiąc lub 3 miesiące przed urodzinami
Kurs nauki jazdy można rozpocząć na 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku. Nie dotyczy to jednak osób, które do egzaminu teoretycznego przygotowują się samodzielnie.
Wprowadzone od początku 2015 roku przepisy, pozwalają kandydatom na kierowców przygotować się do egzaminu teoretycznego w wybrany przez siebie i dowolny sposób, np. przy pomocy Adaptacyjnego System Egzaminowania I Szkolenia Kierowców – ASSIEK. Ważne jest, by tak zdobytą wiedzę potwierdzić pozytywnym wynikiem egzaminu teoretycznego w WORD. Dopiero po zaliczeniu egzaminu w WORD kandydat na kierowcę może rozpocząć praktyczną naukę jazdy w wybranym ośrodku szkolenia kierowców. Jeżeli kandydat na kierowcę wybierze naukę jazdy w taki właśnie sposób, wówczas za kierownicę samochodu nauki jazdy wsiądzie najwcześniej na miesiąc przed 18 urodzinami. Winka to z faktu, że przepisy Ustawy o kierujących pojazdami* pozwalają na przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy (w tym teoretycznego) najwcześniej na miesiąc przed uzyskaniem wymaganego wieku, czyli w przypadku kategorii B - 18 lat. Kurs praktyczny dla kategorii B składa się z 30 pełnych godzin jazd i rzadko kiedy udaje się wyjeździć wszystkie w ciągu miesiąca. Oznacza to, że kandydat na kierowcę przygotowujący się do egzaminu teoretycznego samodzielnie m nikłe szanse na to, by sprawić sobie na urodziny prezent w postaci dokumentu prawa jazdy.
*Art. 50. 1. Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdami silnikowymi lub tramwajem może przystąpić do egzaminu państwowego nie wcześniej niż miesiąc przed osiągnięciem minimalnego wieku (…) wymaganego od kierującego pojazdem objętym tym uprawnieniem.
W przypadku osób, które wybrały naukę teorii w szkole jazdy, nic się nie zmienia. Kurs może rozpocząć się na trzy miesiące** przed osiągnieciem wymaganego wieku. Jeżeli kandydat na kierowcę ukończy kurs w 2 miesiące, wówczas może zapisać się na egzamin na 1 miesiąc przed urodzinami. W odróżnieniu od osób, które przepisów uczyły się samodzielnie, taki na kierowcę może podejść od razu do dwóch części egzaminu – teoretycznej i praktycznej, a potem już tylko czekać na swój dokument
**Art. 21. 1. Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub uprawnienia do kierowania tramwajem może rozpocząć szkolenie nie wcześniej niż 3 miesiące przed osiągnięciem minimalnego wieku (…) wymaganego od kierującego pojazdem objętego tym uprawnieniem, a jeżeli osobą tą jest uczeń uczestniczący w zajęciach szkolnych w szkole, w której podstawa programowa kształcenia w zawodzie przewiduje uzyskanie umiejętności kierowania pojazdem silnikowym, okres ten wynosi 12 miesięcy.
UWAGA! Niedopuszczalne jest uczestniczenie w praktycznej nauce jazdy bez uczestniczenia w kursie praktycznym lub bez zaliczonego egzaminu teoretycznego w WORD.