infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Pierwsza połowa 2017 r. - Bezpieczniej na polskich drogach

Utworzono: 29-08-2017 1:39

14 127 wypadków, 1 130 osób zabitych i 17 175 rannych – to podsumowanie stanu bezpieczeństwa na polskich drogach w ciągu sześciu miesięcy 2017 roku . Choć niestety na naszych drogach dochodzi do tragedii, jednak omawiany okres był dużo bezpieczniejszy niż pierwszych sześć miesięcy roku 2016

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Stan bezpieczeństwa w ciągu sześciu miesięcy tego roku policjanci oceniają z dużym optymizmem. Dzięki służbie kilku tysięcy policjantów, licznym akcjom profilaktycznym oraz postawie większości polskich kierowców poprawia się bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Liczba wypadków, ofiar śmiertelnych i rannych w okresie od stycznia do czerwca 2017 roku jest dużo niższa niż w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 roku.

W  2017 roku w omawianym okresie odnotowano mniej o 1 019 wypadków, to oznacza spadek o 6,7 % w stosunku roku ubiegłego. Spadła również liczba ofiar śmiertelnych – z 1 302 do 1 130  (mniej o 172  tj. o 13,2 %), a także rannych z 18 424 do 17 175  (mniej o 1249 tj. o 7,8 %).

Policjanci podczas kontroli drogowych, jak zawsze zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących . Podczas sześciu miesięcy 2017 roku policjanci poddali badaniu 9 520  081 kierujacych pojazdami.

Gdyby nie lekkomyślność kierowców wielu wypadków można byłoby uniknąć. Przyczyny tych tragicznych zdarzeń powtarzają się niezmiennie od wielu lat: nadmierna prędkość, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowe wyprzedzanie. Dlatego też policjanci nadal będą prowadzić działania, które mają zapewnić bezpieczeństwo na drogach. Jak zawsze szczególną uwagę będą zwracali na tych, którzy łamia przepisy prawa, jeżdżą brawurowo, z nadmierną prędkością i pod wpływem alkoholu. Policjanci będą także sprawdzali, czy kierowcy korzystają z pasów bezpieczeństwa i przewożą dzieci w fotelikach bezpieczeństwa.

Codziennie polskie drogi patroluje kilka tysięcy policjantów drogówki, a na trasy wyjeżdżają radiowozy z videorejestratorami. Warto jednak pamiętać, że sama praca funkcjonariuszy nie wyeliminuje zagrożeń na drogach. Ważne jest aby uczestnicy ruchu drogowego mieli świadomość, że to od nich głównie zależy czy bezpiecznie dojadą do celu.

(mw/mś)

Podziel się