Parzyste i nieparzyste numery dróg
Drogi w Polsce, jak na całym świecie, są oznaczane liczbami, mamy zatem do czynienia z autostradami (np. A1, A2, A4) drogami krajowymi (DK 7, 10, 15 itp.) wieloma drogami wojewódzkimi i powiatowymi.

W Polsce mamy w tym momencie aż 6 autostrad (A1, A2, A4, A6, A8, A18) z czego najkrótsza, w pełni gotowa ma 22,3 km (A6). Niektórych dziwi fakt, że w numeracji brakuje autostrad o oznaczeniu A3 i A5. Jak się okazuje nie ma w tym nic zaskakującego…
Każda z dróg publicznych w Polsce jest oznaczona numerem ewidencyjnym. Dotyczy to również dróg powiatowych i gminnych. Sposób numeracji wszelkich polskich dróg określa rozporządzenie ministra infrastruktury z 2005 r. (Dz.U.2005.67.582).
4.1.Ustala się następujący sposób numeracji dróg:
- drogi krajowe - liczba jedno- lub dwucyfrowa, z możliwością poprzedzenia liczby literą A na odcinkach dróg o parametrach autostrady lub literą S na odcinkach dróg o parametrach drogi ekspresowej;
- drogi wojewódzkie - liczba trzycyfrowa;
- drogi powiatowe - liczba czterocyfrowa i wyróżnik województwa;
- drogi gminne - liczba sześciocyfrowa i wyróżnik województwa.
4.2.Numery dróg krajowych i wojewódzkich powinny być niepowtarzalne na obszarze kraju i niezmienne w przypadku ciągu komunikacyjnego przekraczającego granice administracyjne województw.
4.3.Numery dróg powiatowych i gminnych powinny być niepowtarzalne na obszarze województwa i niezmienne w przypadku ciągu komunikacyjnego przekraczającego granice administracyjne powiatów lub gmin.
W rozporządzeniu co prawda nie znajdujemy wyjaśnienia dlaczego wśród polskich autostrad nie znajdujemy A-trójki, ale kłania się tutaj zasada, według której drogi oznacza się numerami parzystymi lub nieparzystymi. Wszystkie drogi prowadzące ze wschodu na zachód posiadają oznaczenia parzyste, a te prowadzące z południa na północ mają oznaczenia nieparzyste. W Polsce mamy do czynienia z tylko jedną autostradą relacji południe-północ i jest nią A1.
Prawidłowość jest zauważana zarówno w przypadku autostrad, dróg ekspresowych i krajowych (S10, S3 itp.), jak również wśród mniejszych dróg, choć tam zdecydowanie trudniej jest zachować tę prawidłowość. Te same zasady obowiązują w większości państw świata (np. większość państw europejskich, Stany Zjednoczone, Australia itd.).
Wiedza na temat oznaczania dróg we wspomniany sposób, może się okazać bardzo pomocna w podróży. W razie ewentualnego pomylenia drogi, w łatwy sposób można dowiedzieć się, czy jedziemy we właściwym kierunku. Tabliczki z oznaczeniem (numerem) drogi są ustawiane z o wiele większą częstotliwością niż drogowskazy. Dlatego warto od czasu do czasu zerknąć na numer drogi i uniknąć niemiłej niespodzianki.
