infoCAR

Zaloguj się

Okres próbny od 4 czerwca 2018?

Utworzono: 10-11-2016 8:35

Jest już niemal pewne, że przepisy wprowadzające okres próbny dla młodych kierowców nie wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. W Internecie pojawił się już projekt ustawy, która ma przesunąć całość przepisów na 4 czerwca 2018 r.

Szkolenie w ośrodku doskonalenia techniki jazdy miało być obowiązkowe od 1 stycznia 2017 r.

Szkolenie w ośrodku doskonalenia techniki jazdy miało być obowiązkowe od 1 stycznia 2017 r.

Na stronie rządowego centrum legislacji pojawił się projekt ustawy zmieniający Ustawę o kierujących pojazdami, z której wynika,  że przepisy wprowadzające okres próbny dla młodych kierowców, nowy system naliczania punktów karnych itd., zostaną przesunięte o 1,5 roku. Przyczyną takiej decyzji są  opóźnienia w realizacji systemu informatycznego CEPiK 2.0 (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), który miał obsługiwać wszystkie nowe regulacje prawne dotyczące kierowców. Jeżeli ustawę przegłosują posłowie i senatorowie, a następnie podpisze ją prezydent, to przepisy nie zaczną obowiązywać 1 stycznia 2017 r. Oto najważniejsze kwestie, które mają zostać przesunięte na 4 czerwca 2018 r.:

Okres próbny

Odroczeniu ulega m.in. cały rozdział 14 ustawy, a więc  wszystkie przepisy okresu próbnego. Nie będzie zatem dodatkowych szkoleń dla młodych kierowców, zielonego listka, niższych prędkości, zakazu pracy jako kierowca itd.  Młodzi kierowcy będą traktowani zgodnie z dotychczasowymi zasadami.

Punkty karne

Nowelizacja ustawy powoduje również, że 1 stycznia 2017 r. nie zmieni się również podejście do osób gromadzących punkty karne. Mające wejść w życie przepisy miały wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady. Kierowca po przekroczeniu liczby 24 punktów karnych na koncie, miał uczestniczyć w specjalnym, płatnym szkoleniu, po jego ukończeniu jego konto miało się wyzerować, ale jeżeli w ciągu 5 lat raz jeszcze zgromadziłby więcej niż 24 punkty karne, wówczas traciłby wszystkie uprawnienia do kierowania pojazdami. W takim przypadku kierowca o prawo jazdy musiałby starać się zupełnie od nowa, poczynając od kursu podstawowego w szkole jazdy. Te przepisy również zostały przełożone. To oznacza, że do 3 czerwca 2018 r.  będą obowiązywać dotychczasowe zasady dotyczące punktów karnych.

 

Podziel się