infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Oferowali w Internecie prawa jazdy bez egzaminu – są już w rękach policji

Utworzono: 05-06-2019 8:10

Małopolscy policjanci rozbili grupę przestępczą, która poprzez Internet oszukiwała osoby zainteresowane zdobyciem praw jazdy. W zamian za wysoką opłatę oszuści przekonywali, że są w stanie dostarczyć legalne prawo jazdy bez konieczności zdawania egzaminu w WORD.

Źródło: Materiały własne InfoCar

Źródło: Materiały własne InfoCar

„W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Rejonową Kraków Nowa Huta małopolscy policjanci zajmujący się zwalczaniem korupcji ustalili i zatrzymali 4 członków grupy przestępczej, którzy oferowali przez Internet pośrednictwo przy załatwianiu praw jazdy bez egzaminów. Śledczy ustalili już kilkadziesiąt takich przypadków z całej Polski.

Policjanci wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ustalili, że od pewnego czasu na różnych portalach internetowych, pojawiają się ogłoszenia o możliwości załatwienia prawa jazdy bez egzaminów. Ogłoszeniodawca podpisujący się jako Marcin Biernat, Michał Fleszak czy Szymon Gapiński powoływał się na swoje wpływy w urzędach właściwych do wydawania praw jazdy, jak również w policji oraz w sądach.

Zainteresowanym osobom wmawiał, że ma możliwość pośredniczenia w uzyskaniu prawa jazdy, bez konieczności zdawania jakichkolwiek egzaminów, a uzyskany w ten sposób dokument jest całkowicie legalny i można go odebrać we wskazanym urzędzie komunikacji. Chętnych na szybkie i bezstresowe załatwienie sprawy nie brakowało.

Śledczy w wyniku kilkumiesięcznej pracy ustalili kilkadziesiąt osób, z całej Polski, które szukając możliwości uzyskania prawa jazdy równych kategorii, odpowiedziały na te ogłoszenia. Jak się okazało, ludzie ci wpłacali na wskazany w ogłoszeniu rachunek bankowy różne sumy pieniędzy. Były to kwoty od 4 tys. do 20 tys. zł. Jedna z ofiar oszusta, przekazała w ten sposób sprawcy 70 tys. zł. Wysokość kwoty zależała od podatności danej osoby na manipulowanie przez przestępców.

Po dokonaniu wpłaty, jak można się domyślić, kontakt ze strony ogłoszeniodawcy się urywał. Oszukani z reguły nie zgłaszali przestępstwa organom ścigania. Policjanci ustalili, że za wyłudzeniami stoi rodzina pochodząca z województwa kujawsko-pomorskiego.

27 maja br. w Bydgoszczy, funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, z udziałem policjantów Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Krakowie, jak również referatu dw. z korupcją komendy miejskiej w Tarnowie i bydgoskimi policjantami zwalczającymi przestępczość gospodarczą, zatrzymali cztery osoby, w tym jedną nieletnią, podejrzewane w tej sprawie. Byli to trzej bracia w wieku 27, 18 i 16 lat oraz 32-letnia żona jednego z nich. Przy zatrzymanych zabezpieczono dowody przestępstwa, potwierdzające ich udział w procederze. Ponadto przeprowadzono szereg przeszukań, w których trakcie ujawniono i zabezpieczono dokumentację związaną z postępowaniem, pieniądze i przedmioty pochodzące z przestępstwa, substancje odurzające i broń palną.

Wszystko na to wskazuje, że przestępcza rodzina za wyłudzone pieniądze postanowiła podnieść swoją stopę życiową. Zakupiono samochód, skuter wodny, luksusowy sprzęt domowy i modne ubrania. Sprawcy kupowali także wycieczki po Polsce i zagranicy.

Śledczy zabezpieczyli mienie, które zostało zakupione przez podejrzanych. Troje dorosłych sprawców usłyszało zarzuty płatnej protekcji (art. 230 KK.) oraz prania pieniędzy (art.299 KK.). Materiały w sprawie nieletniego zostały przekazane do sądu rodzinnego.

Wobec kobiety oraz 18-latka zastosowano policyjny dozór natomiast 27-latek, który jak się okazało, organizował cały proceder, został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Nieletni został objęty dozorem kuratora.

W sprawie trwają dalsze czynności. Postępowanie jest wielowątkowe i rozwojowe.

Wszystkie osoby, które mają informacje w tej sprawie, są proszone o kontakt z Wydziałem do Walki z Korupcją KWP w Krakowie pod nr tel. /12/ 61 56 050”

(KWP w Krakowie / kp)

Przypominamy, że legalne prawo jazdy można w Polsce zdobyć wyłącznie poprzez zamówienie go w wydziale komunikacji po uprzednim spełnieniu wymagań, takich jak np. ukończenie kursu na prawo jazdy i zaliczenie egzaminu państwowego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Jedynym producentem dokumentów prawa jazdy jest w naszym kraju Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. 

Ostrzegamy też przed ujawnianiem komukolwiek szczegółowych danych osobowych, w tym w szczególności numeru i serii dowodu osobistego. Dane te mogą posłużyć oszustom do wzięcia różnego rodzaju pożyczek i dokonania innych przestępstw.

Podziel się