infoCAR

RedutaPWPW
Zaloguj się

Odcinkowy pomiar prędkości aktualnie działa w 4 lokalizacjach

Utworzono: 01-03-2016 11:28

Urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości są już zainstalowane we wszystkich 29 miejscach, gdzie były planowane. Jak na razie działają jednak tylko 4 w: Łosiowie, Łuszczowie, Karniewie oraz na odcinku Zwierki-Zabłudów.

Karniewo, tablica informująca o odcinkowym pomiarze prędkości, obok krzyż upamiętniający zmarłą ofiarę wypadku... Źródło: InfoCar

Karniewo, tablica informująca o odcinkowym pomiarze prędkości, obok krzyż upamiętniający zmarłą ofiarę wypadku... Źródło: InfoCar

W najbliższym czasie uruchomionych zostanie 18 kolejnych urządzeń, gdzie do końca pierwszego kwartału 2016 r. powinny zakończyć się formalności związane z wykonaniem przyłączy elektrycznych potrzebnych do działania urządzeń. Jak podaje w swoim komunikacie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) Ostatnie 7 urządzeń zainstalowanych w lokalizacjach lokalizacji: Tarnów-Ładna, Babigoszcz-Gniazdowo, Sulechów, Gwiazdowo-Piecki, Kisielnica-Stawiski, Olsztyn-Gietrzwałd, Tarnowskie Góry, zostanie uruchomionych w 2016 r.

Działające obecnie urządzenia w 4 lokalizacjach w okresie od połowy listopada do końca 2015 r. w zarejestrowały łącznie 3300 naruszeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości. To oznacza, że kierowcy pojazdów poruszali się ze średnią prędkością o co najmniej 10 km wyższą niż prędkość dopuszczalna. Zgodnie z przepisami stacjonarne urządzenia rejestrujące wykroczenia drogowe pozostawiają kierowcy 10 km/h marginesu błędu. Jeżeli zatem kierowca na danym odcinku, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, będzie jechać z prędkością 61 km/h, dopiero wówczas przekroczenie prędkości zostanie odnotowane. Mandat nie będzie dotyczył jednak przekroczenia prędkości o 1, lecz o 11 km/h, a kierowca zostanie ukarany za wykroczenie zgodnie z taryfikatorem – im wyższa średnia prędkość, tym wyższa kara.

Lokalizacje odcinków, gdzie jest i będzie prowadzony pomiar prędkości, zostały wybrane z uwzględnieniem statystyk wypadków. Urządzenia zostały zainstalowane tam, gdzie są najbardziej potrzebne - chodzi o miejsca, gdzie dochodzi do największej liczby śmiertelnych wypadków. Jest niemal pewne, że odcinkowy pomiar prędkości wpłynie znacząco na poprawę czarnych statystyk dotyczących tych miejsc. Podobne rozwiązanie są stosowane już od lat np. we Włoszech, gdzie w pierwszym okresie jego funkcjonowania, na odcinkach objętych kontrolą zanotowano tam spadek wskaźnika liczby wypadków o 19%, osób rannych o 27%, zaś wskaźnik śmiertelności zmalał aż o 51%.

Pozytywne zmiany dostrzegają już mieszkańcy miejscowości, gdzie uruchomiono urządzenia. Na szczegółowe statystyki trzeba będzie jeszcze poczekać , ale mieszkańcy twierdzą, że wyraźnie spadła średnia prędkość pojazdów przejeżdżających przez ich miejscowości i w powszechnym odczuciu jest już bezpieczniej. Co prawda jeszcze nie wszyscy kierowcy wiedzą, że w tych miejscach stosowanie się do przepisów jest opłacalne, ale bez wątpienia dowiedzą się o tym po otrzymaniu stosownej korespondencji od CANARD.

Podziel się