infoCAR

RedutaPWPW
Zaloguj się

Niewykrywalny „wyłącznik” tachografu wykryty!

Utworzono: 30-07-2019 18:52

Najnowszy „model” wyłącznika tachografu, sterowany odpowiednią kombinacją przycisków na tachografie ujawnili Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Kielcach.

Źródło: www.gitd.gov.pl

Źródło: www.gitd.gov.pl

Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania kierowca mógł w każdej chwili zmieniać wskazania swojej aktywności i rozpocząć rejestrację odpoczynku, podczas gdy pojazd faktycznie poruszał się.

Ten rodzaj „wyłącznika” tachografu zainstalowany był w zaledwie trzymiesięcznym pojeździe należącym do polskiego przewoźnika, który wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy. Pojazd został zatrzymany do kontroli na drodze ekspresowej S-7 w miejscowości Występa w dniu 26 lipca 2019 r.

Szczegółowa analiza danych cyfrowych pobranych z tachografu oraz danych pozyskanych dzięki wykorzystaniu urządzeń diagnostycznych, w które są wyposażeni inspektorzy pozwoliła na wykrycie niedozwolonego urządzenia manipulacyjnego służącego do fałszowania zapisów tachografu. Kontrolujący zwrócili uwagę na zaawansowaną technologię „wyłącznika”. Manipulacja polegała na przeprogramowaniu urządzenia rejestrującego poprzez wgranie nieoryginalnego oprogramowania sterującego.

Pojazd został skierowany do autoryzowanego serwisu tachografów w którym zdemontowano zmanipulowany tachograf i zainstalowano do pojazdu fabrycznie nowy.

Urządzenie rejestrujące zostało zatrzymane jako dowód w sprawie, a  wobec przewoźnika zostało wszczęte postępowanie administracyjne. W związku z tym, że podczas kontroli zostało stwierdzone najpoważniejsze naruszenie zostanie również uruchomiona procedura w sprawie utraty dobrej reputacji przewoźnika, która może skutkować cofnięciem licencji na wykonywanie transportu drogowego.  Ponadto na podstawie art. 50 ustawy o tachografach Świętokrzyski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Źródło: www.gitd.gov.pl

 

Podziel się