infoCAR

Zaloguj się

Nietypowy transport zabytkowego samolotu

Utworzono: 06-11-2014 0:00

Obwodnicą Trójmiasta w kierunku autostrady A1 przejechał transport ponadnormatywny z nietypowym ładunkiem ― samolotem Douglas A-20 Boston.

Przejazd autostradą A1, źródło: www.gddkia.gov.pl

Przejazd autostradą A1, źródło: www.gddkia.gov.pl

W dniu 07.11.2014 r. po załatwieniu wszystkich formalności ruszył z Gdyni transport samolotu Douglas A-20 Boston, podniesiony z dna Bałtyku na początku października. To była trudna operacja, ponieważ cały zestaw transportowy wraz samolotem miał spore rozmiary. Ciężarówka z naczepą mierzyła ponad 30 metrów długości. Jednak najwięcej problemów podczas uzgodnienia trasy sprawiła szerokość ładunku ― 6 metrów (dwupasmowa droga ma około 7 metrów szerokości). Trasa została wyznaczona z Gdyni drogą ekspresową S6 Obwodnic ą Trójmiasta i autostradą A1, dalej A2 do Warszawy, a następnie drogą krajową nr 7 do Krakowa do Muzeum Lotnictwa Polskiego. Ze względów bezpieczeństwa takie transporty mogą odbywać się wyłącznie w porze nocnej. Ciężarówka z samolotem była eskortowana przez kilka samochodów z pilotami, które stanowiły dodatkowe zabezpieczenie transportu.

Przewożony egzemplarz samolotu Douglas A-20 Boston jest produkcji amerykańskiej. W czasie II wojny światowej w ramach umowy Land-Lease został przekazany do Związku Radzieckiego, gdzie służył w lotnictwie Floty Bałtyckiej. W czasie działań wojennych został prawdopodobnie strącony i po wodowaniu zatonął w Bałtyku na północ od Rozewia, gdzie przeleżał na dnie 70 lat.

Fot. Piotr Michalski/GDDKiA

Podziel się