infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Niecodzienna przeszkoda na drodze ekspresowej

Utworzono: 06-08-2013 0:00

Coraz większa liczba polskich kierowców korzysta na co dzień z rejestratorów trasy. Wiele z nagrań trafia potem do Internetu. Jedno z nich jest szczególnie zaskakujące. Kierowcy podróżujący drogą ekspresową S1 natknęli się na trasie na toaletę przenośną, która leżała na środku pasa ruchu. Internauci zastanawiali się, jak należy postąpić w takim przypadku. 

Droga ekspresowa S7, źródło: materiały własne info-car.pl

Droga ekspresowa S7, źródło: materiały własne info-car.pl

Nagranie prezentujemy poniżej:

 Problem nie jest łatwy do rozwiązania, ponieważ na drogach ekspresowych w myśl przepisów prawa nie wolno się zatrzymywać. Są to drogi o podwyższonej prędkości, gdzie w sytuacji nieuzasadnionego zatrzymania, może dojść do groźnego zderzenia z samochodami nadjeżdżającymi z tyłu. O rozwianie wątpliwości internautów poprosiliśmy rzecznik prasową Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Urszulę Nelken:

Do Internetu trafiło nagranie z wnętrza samochodu, który poruszał się drogą ekspresową S1. W czasie jazdy natknął się na lewym pasie ruchu na toaletę przenośną, którą musiał ominąć. Jak w takiej sytuacji powinien zachować się kierowca, by pomóc w usunięciu tej przeszkody z drogi równocześnie nie narażając się na niebezpieczeństwo?

 

Najlepiej dzwonić pod numer 112 lub 997 ponieważ zagraża to bezpieczeństwu ruchu drogowego, można też zadzwonić, jeśli jest to na drodze zarządzanej przez GDDKiA, pod nr całodobowej infolinii drogowej GDDKiA 19 111. 
 
Czy powinien spróbować na własną rękę usunąć przeszkodę, jeżeli tak, to w jaki sposób? 
 
Za usuwanie przeszkód z danej drogi odpowiedzialne są służby odpowiedzialne za utrzymanie tej drogi. Kierowca może ewentualnie ustawić trójkąt ostrzegawczy i zadzwonić pod w/w numery. 
 
Co w sytuacji, gdyby rzecz miała miejsce na drodze krajowej lub na autostradzie? 
 
Zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 2 w szczególności zabrania się włóczenia po drogach oraz porzucania na nich przedmiotów lub używania pojazdów …. Konsekwencje w stosunku do kierowcy, jeśli jest taka konieczność  wyciąga policja, jest to jej zadaniem. 
 
Czy służby często mają do czynienia z podobnymi przypadkami? 
 
Duże przedmioty (takich gabarytów jak ten na filmie) gubione są bardzo rzadko, częściej służby sprzątają bardzo małe przedmioty. 
 
Nie należy zatem na własną rękę usuwać przeszkód z drogi, by nie narażać się na niebezpieczeństwo. Należy mieć na uwadze, że mamy do czynienia z drogą o szczególnym charakterze. Na drogach ekspresowych dwujezdniowych, tak jak w przedstawionym przypadku, obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h. Samochód osobowy do pełnego zatrzymania, hamuje z tej prędkości przez około 73 metry, wiele jednak zależy od czasu reakcji kierowcy. Ten niestety może być opóźniony w sytuacji, gdy kierujący nie spodziewa się niebezpieczeństwa. Drogi ekspresowe z zasady są drogami bezkolizyjnymi, gdzie ryzyko napotkania na przeszkodę jest bardzo niskie. To może uśpić czujność, dlatego ważne jest, by kierowcy wzajemnie się ostrzegali o niebezpieczeństwie. 
 
Te same zasady należy stosować, gdy nieprzewidziane niebezpieczeństwo pojawi się na autostradzie. Tam prędkości są jeszcze wyższe, a ze względu na długość szybkich odcinków, koncentracja kierowców może być jeszcze bardziej obniżona.

Podziel się