infoCAR

Zaloguj się

Nauka jazdy na własną rękę zakończona na betonowym słupie - kobieta miała 3 promile

Utworzono: 06-07-2018 14:39

Zdarzenie miało miejsce 4 lipca. 28 letnia kobieta, która w organizmie miała ponad 3 promile alkoholu, uczyła się jazdy na parkingu pod okiem również nietrzeźwego kolegi. Nauka była bardzo owocna, ponieważ prowadzony przez nią Mercedes uderzył w betonowy filar budynku.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Nierozważnej kobiecie wobec popełnionych przewinień grożą 2 lata pozbawienia wolności a także 15 letni zakaz prowadzenia pojazdów  - jej sprawą zajmie się sąd. Nie mniej nierozważny „instruktor” został przez policjantów na miejscu ukarany mandatem.

Podobny finał miała  już niejedna lekcja dawana przez domorosłych instruktorów i to niekoniecznie  przy udziale alkoholu jako pomocy dydaktycznej. Nie bez powodu instruktorzy muszą przejść wymagające szkolenie, zdać egzamin zawodowy, a pojazdy szkoleniowe wyposażone są w dodatkowy pedał hamulca. Niestety nie dla każdego jest to tak oczywiste.

Trud nauki jazdy często podejmowany jest przez rodziców lub partnerów zainteresowanych nauką osób. O ile nie odbywa się ona na drogach publicznych, jest to dozwolone. Jeżeli nauka jazdy obywa się np. w gospodarstwie rolnym, a pojazd porusza się wyłącznie po terenie nie będącym drogą publiczną, to takie zachowanie nie jest zakazane, co nie znaczy, że jest zalecane – wręcz przeciwnie.

Jak podkreślają instruktorzy, do szkół jazdy często trafiają osoby, które ewidentnie gdzieś uczyły się jazdy, bo całkiem dobrze panują nad pojazdem, ale niestety mają przy tym bardzo wiele nieprawidłowych nawyków. Ukształtowany już nieprawidłowy styl jazdy, którego w toku nauki trudno naprawić, może w efekcie prowadzić do negatywnej oceny na egzaminie państwowym w WORD. Chodzi na przykład o zupełny brak hamowania silnikiem, nieprawidłowe trzymanie kierownicy, nieprawidłową pozycję za kierownicą, zbyt dynamiczna jazda i wiele innych rzeczy, nad którymi instruktor musi popracować. Niestety też w wielu przypadkach, złe nawyki wrócą na chwilę po zaliczeniu egzaminu.

Podziel się