infoCAR

Zaloguj się

Motocyklem z kategorią B? Jeszcze nie!

Utworzono: 27-06-2014 0:00

Od kilku tygodni opinię publiczną elektryzują informacje o tym, że posiadacze prawa jazdy kategorii B będą mogli jeździć motocyklami o pojemności silnika do 125 cm³. Wczoraj odpowiednią ustawę przyjął sejm. Nie oznacza to jednak, że już dzisiaj można korzystać z nowych uprawnień!

Zainteresowanie motocyklami rośnie z dnia na dzień, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Zainteresowanie motocyklami rośnie z dnia na dzień, źródło: materiały własne www.info-car.pl

Posiadacze prawa jazdy kategorii B pytają, czy już można jeździć. Tłok w sklepach z motocyklami rośnie. Pojawia się coraz więcej aukcji w sklepach internetowych. Liczniki używanych maszyn cofają się w zastraszającym tempie. Nie daj się zwariować! Do uchwalenia przepisu jest jeszcze daleka droga.

Polski system legislacyjny jest skonstruowany w taki sposób, że ustawy po przegłosowaniu przez sejm i senat, muszą zyskać aprobatę prezydenta, by mogły zacząć obowiązywać. W tym momencie jesteśmy na przedostatnim etapie procesu uchwalania ustawy. Teraz powinna ona trafić na biurko prezydenta, który ją rozpatrzy. Bronisław Komorowski może ustawę podpisać lub odrzucić i skierować do ponownego rozpatrzenia przez sejm. Nawet w razie podpisania ustawy, zaczyna ona obowiązywać dopiero od momentu, gdy zostanie opublikowana w Dzienniku ustaw, chyba że w treści ustawy zapisano inny termin rozpoczęcia jej obowiązywania. W Przypadku omawianego przepisu, zainteresowane osoby będą musiały poczekać 30 dni od daty publikacji ustawy, by mogły zacząć korzystać z nowych uprawnień. Może się zatem okazać, że przepis zacznie obowiązywać jeszcze sezonie letnim, ale niewykluczone jest, że prezydent zawetuje ustawę i na nowe możliwości przyjdzie jeszcze długo poczekać.

Moc do 11 kW (około 15 KM)

Przepis mówi nie tylko o górnej granicy mocy motocykla dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B, ale również o stosunku mocy do masy pojazdu:

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

Mowa zatem o lekkich motocyklach, które są zazwyczaj zdecydowanie łatwiejsze w prowadzeniu. Jest to bardzo ważne w przypadku osób, które nie mają doświadczenia za kierownicą jednośladów. Warto pamiętać, że charakterystyka maszyn przeznaczonych dla kierowców z kategorią B jest taka sama, jak dla prawa jazdy kategorii A1.

Przypominamy, że kierowanie motocyklem, posiadając tylko kategorię B, zagrożone jest mandatem w wysokości 300 zł. Kierowanie pojazdem bez jakichkolwiek uprawnień to już wydatek w wysokości 500 zł. W takich sytuacjach policja zazwyczaj wzywa pomoc drogową w celu dostarczenia motocykla na policyjny parking, co powoduje zwiększenie kosztów. Policjant może od tego odstąpić, jeżeli np. pasażer ma stosowne uprawnienia, by dalej kierować maszyną.

Podziel się