infoCAR

Zaloguj się

Motocykle – nauka jazdy z mniejszą mocą

Utworzono: 11-03-2016 15:26

Zmienione ostatnio rozporządzenie w sprawie szkolenia kierowców wprowadza bardzo istotną modyfikację w procesie szkolenia motocyklistów kategorii A2 i A. Teraz połowa zajęć praktycznych będzie mogła odbywać się z wykorzystaniem motocykla z silnikiem o mniejszej mocy.

Motocykl nauki jazdy

Motocykl nauki jazdy

Dotychczas szkolenie motocyklistów mogło odbywać się wyłącznie z wykorzystaniem pojazdu spełniającego minimalne wymagania dla danej kategorii. W ten sposób na ciężki motocykl kategorii A sadzane były osoby, które nie miały żadnego doświadczenia w prowadzeniu mniejszych maszyn. To sprawiało, że szkolenie mogło być niebezpieczne i niestety często takie było.

Przypominamy, że w przypadku kategorii A szkolenie, a także egzamin, odbywają się z wykorzystaniem motocykla o pojemności skokowej silnika co najmniej 600 cm³ i mocy nie mniejszej niż 40 kW (54 KM). Każdy, kto choć raz jechał takim motocyklem wie, że wcale nie jest to mała moc i nie jest to lekki motocykl. Żeby panować nad taką maszyną, trzeba mieć już trochę umiejętności i wprawy. Tymczasem do tej pory bywało tak, że do szkoły jazdy przychodziła osoba spełniająca wymagania wiekowe i od razu chciała robić pełną kategorię A. Jest to co prawda zrozumiałe, ale w myśl ówczesnych przepisów, instruktor nie mógł przeprowadzać pierwszych lekcji na mniejszym, lżejszym i słabszym motocyklu. W przeciwnym razie łamałby przepisy i mógłby być za to ukarany.

Problem dotyczył jednak nie tylko kategorii A. Część mniej rosłych i lżejszych kursantów miewało problemy również z kategorią A2 – motocykle o pojemności skokowej silnika co najmniej 400 cm sześciennych, mocy co najmniej 25 kW i nie przekraczającej 35 kW, i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającej 0,2 kW/kg.

W myśl nowych przepisów, instruktorzy będą mogli stosować gradację poziomu trudności i rozpoczynać szkolenie nawet z wykorzystaniem motocykla kategorii A1, potem A2, a na końcu A. Przepisy wymagają jednak, by co najmniej połowa zajęć praktycznych odbywała się z wykorzystaniem motocykla docelowej kategorii.

Przepisy:

§ 9. 1. Liczbę godzin zajęć w zakresie części teoretycznej i praktycznej szkolenia dla każdej osoby podlegającej szkoleniu podstawowemu ustala indywidualnie instruktor prowadzący w porozumieniu z tą osobą, przy czym: (…)
2) w zakresie prawa jazdy kategorii:
a) A2, A – przez pierwsze 50% godzin zajęć mogą być prowadzone przy użyciu motocykli spełniających wymagania dla niższych kategorii prawa jazdy (…)

 

Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami

Podziel się