infoCAR

Zaloguj się

Mobilna stacja kontroli pojazdów ITD: Rzeź „dostawczaków”

Utworzono: 12-03-2019 7:38

7.03 na autostradzie A1 funkcjonariusze ITD podczas akcji sprawdzania stanu technicznego pojazdów, skontrolowali 22 samochody dostawcze. Wynik badania przeprowadzonego z wykorzystaniem mobilnej stacji kontroli pojazdów to 12 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych!

Źródło: www.gitd.gov.pl

Źródło: www.gitd.gov.pl

Przyczyny zatrzymania dowodów były różne, ale najczęściej chodziło o wycieki płynów eksploatacyjnych, nadmierne luzy w układzie zawieszenia i układzie kierowniczym, a także awarie układu hamulcowego oraz braki w wymaganym oświetleniu. Tym co najbardziej martwi jest to, że aż 55% skontrolowanych pojazdów nie nadawało się do dalszej jazdy, a przecież zatrzymane zostały na autostradzie, gdzie wyżej wymienione usterki są tym bardziej groźne.

Mobilna stacja kontroli pojazdów pojawiła się na wyposażeniu śląskich inspektorów w styczniu tego roku i już kilka razy była wykorzystywana do sprawdzania stanu technicznego pojazdów. Stacja wyposażona jest m.in. w szarpaki do diagnozowania luzów w układzie kierowniczym. Na wyposażeniu stacji  jest również dymomierz i analizator spalin. Oprócz tego inspektorzy mogą w wygodny i bezpieczny sposób zajrzeć pod auto dzięki specjalnym wózkom do leżenia na plecach znanych z warsztatów samochodowych. Stacje są w stanie obsłużyć wszystkie samochody, jakimi na co dzień zajmują się funkcjonariusze ITD., a zatem taksówki, samochody dostawcze, a nawet 40 tonowe samochody ciężarowe. Stacja śląskich inspektorów jest jedną z 16 zaplanowanych, które trafią do każdego z województw. Oprócz tego na stanie GITD są jeszcze dwie stacje zakupione wcześniej.

Podziel się