infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Mniej pijanych kierowców

Utworzono: 23-02-2017 15:25

Warszawska policja w akcji „Trzeźwy poranek” skontrolowała 1280 kierowców – nikomu nie zatrzymano prawa jazdy, nikt nie dostał mandatu, wszyscy byli trzeźwi. Takie informacje bardzo cieszą, bo pijanych kierowców z roku na rok jest coraz mniej.

Urządzenie alcoblow używane przez polską policję pozwala na bardzo szybkie sprawdzenie, czy którakolwiek z obecnych w pojeździe osób ma alkohol w wydychanym powietrzu.

Urządzenie alcoblow używane przez polską policję pozwala na bardzo szybkie sprawdzenie, czy którakolwiek z obecnych w pojeździe osób ma alkohol w wydychanym powietrzu.

Kontrole zostały przeprowadzone rano 13 lutego. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji prowadzili działania w ramach akcji „Trzeźwy poranek” na głównych ulicach Warszawy. Funkcjonariuszy można było spotkać na takich ulicach jak: Puławska, Al. Jerozolimskie, Estrady, Radiowa, Wał Miedzyszyński, Posagu Siedmiu Panien, Swojskiej i na Moście Gdańskim. Akcja „Trzeźwy poranek” ma za zadanie wyeliminować z ruchu kierowców, którzy dzień wcześniej wypili za dużo. Wielu nieodpowiedzialnych kierowców nie zdaje sobie sprawy, że nadal są pijani. Wydaje się im, że jeżeli czują się dobrze, to mogą wsiąść za kierownicę. Tymczasem refleks „wczorajszego” kierowcy, pozostaje daleko w tyle za refleksem osoby zupełnie trzeźwej.  

Tym co najbardziej cieszy w kontekście pijanych kierowców jest to, że z roku na rok maleje liczba spowodowanych przez nich wypadków drogowych. Jeszcze 10 lat temu mieliśmy do czynienia  z 6530 wypadkami spowodowanymi przez kierowców jadących na podwójnym gazie, w 2016 było ich już tylko 2967. Wszystko to przy wzroście liczby pojazdów na polskich drogach o około 9 milionów!

Poprawę sytuacji widać również w statystykach ujawnionych kierowców jeżdżących pod wpływem alkoholu. W ostatnich latach było to odpowiednio 141 203 w 2014 r., 128 996 w 2015 r. i 115 635 w 2016 r. Tymczasem w 2006 roku policja zatrzymała aż 201 192 pijanych kierowców. O poprawie sytuacji świadczy również to, że w ciągu kilku ostatnich lat średnia liczba kontroli trzeźwości kierowców wzrosła w Polsce o około 40%. Nasz kraj jest obecnie liderem wśród państw Europy w liczbie kontroli przeprowadzonych z użyciem alkomatów. W 2016 r. polska policja przeprowadziła aż 17 942 523 badań trzeźwości!

Wszystko to w połączeniu z coraz wyższymi karami za jazdę pod wpływem alkoholu powoduje, że kierowcom maleje chęć na spróbowanie szczęścia, bo może uda się przejechać bez kontroli policji. Tym co najbardziej wpływa na wyobraźnię kierowców są zdecydowanie wyższe kary pieniężne za tego typu wykroczenie. Od 18 maja 2015 r.za jazdę w stanie nietrzeźwości (zawartość alkoholu we krwi powyżej 0,5 promila) jest to odpowiednio  minimum 5 tys. zł w przypadku pierwszego zatrzymania i minimum 10 tys. zł w przypadku kolejnego zatrzymania. Oprócz tego nietrzeźwy kierowca musi się liczyć z zakazem prowadzenia pojazdów w okresie minimum 3 lat od popełnienia wykroczenia.

Na spadek liczby pijanych kierowców ma również wpływ zmiana mentalności ogółu społeczeństwa w tym również samych kierowców. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu powszechnie panowało społeczne przyzwolenie na jazdę po alkoholu. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z obywatelskimi zatrzymaniami pijanych potencjalnych zabójców.

Podziel się