infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Kontrole autobusów dowożących dzieci do szkół w Małopolsce

Utworzono: 09-09-2015 0:00

W dniach od 1 do 4 września inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie przeprowadzili wzmożone kontrole autobusów wykonujących przewozy drogowe dzieci i młodzieży do placówek oświatowych na terenie województwa małopolskiego.

Niestety często okazuje się, że autobusy szkolne są w bardzo złym stanie technicznym, źródło: www.gitd.gov.pl

Niestety często okazuje się, że autobusy szkolne są w bardzo złym stanie technicznym, źródło: www.gitd.gov.pl

Kontrolowane były również autobusy realizujące kursy na liniach regularnych, którymi każdego dnia przemieszczają się uczniowie dojeżdżając do swoich szkół. Inspektorzy podczas kontroli zwracali szczególną uwagę na prawidłową liczbę przewożonych dzieci, stan techniczny pojazdów oraz każdorazowo badano trzeźwość kierowców. W trakcie powyższej akcji skontrolowano 270 autobusów, w wyniku czego zatrzymano 15 dowodów rejestracyjnych z uwagi na zły stan techniczny lub brak aktualnych badań technicznych oraz nałożono 20 mandatów karnych na kierowców.

Na uwagę zasługują dwa bardzo rażące przypadki przeprowadzonych inspekcji, mające bezpośredni wpływ na stworzenie zagrożenia podróżujących pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. W dniu 2 września w miejscowości Rabka Zdrój w autobusie, którym przewożonych było 15 pasażerów stwierdzono m.in.: popękaną i odkształconą ramę główną pojazdu, liczne pęknięcia podłogi, niewłaściwe zamocowanie siedzeń do podwozia oraz nadmierną korozję elementów nośnych podwozia pojazdu, „naprawianą" budowlaną pianką montażową. Powyższy pojazd został wycofany z ruchu drogowego, a kierowcę ukarano mandatem karnym.

Ponadto, w dniu 4 września w miejscowości Andrychów został zatrzymany autobus z 8 pasażerami, którym wykonywany był przewóz osób. W trakcie czynności kontrolnych przeprowadzono badanie trzeźwości kierowcy, które wykazało, że zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wyniosła 0,69 mg/l, co odpowiada 1,38 ‰ alkoholu we krwi. Na podstawie przeprowadzonej analizy okazanych do kontroli drogowej dokumentów, w tym prawa jazdy stwierdzono, że kontrolowany kierowca nie posiadał ważnych badań lekarskich i psychologicznych potwierdzających brak przeciwskazań do prowadzenia pojazdu, jak również nie posiadał wymaganego szkolenia okresowego uprawniającego do przewożenia pasażerów. Kierowca został przekazany funkcjonariuszom Policji. Dodatkowo na osobę zarządzającą transportem w przedsiębiorstwie inspektorzy nałożyli mandaty karne kredytowane na łączną kwotę 2000 zł.

Źródło: www.gitd.gov.pl

Podziel się