infoCAR

Zaloguj się

Jechał na dwóch kartach

Utworzono: 28-11-2014 0:00

25 listopada inspektorzy transportu drogowego z oddziału terenowego w Lesznie prowadzili czynności kontrolne w powiecie gostyńskim. W miejscowości Pogorzela uwagę inspektorów zwrócił pojazd ciężarowy, który na widok radiowozu wyraźnie przyspieszył…

Zatrzymany pojazd, źródło: www.gitd.gov.pl

Zatrzymany pojazd, źródło: www.gitd.gov.pl

Podjęte czynności kontrolne wyjaśniły powód zdenerwowania kierującego. Ustalono, że kierowca od ponad czterech godzin posługuje się kartą do tachografu innego kierowcy – jak się okazało - osoby zarządzającej transportem w kontrolowanej firmie przewozowej.

 Składając wyjaśnienia kierowca oświadczył, że za wiedzą przewoźnika dokonał czynności załadunkowych na nie swojej karcie, aby już „na czysto" rozpocząć kurs do Francji.

W związku z posługiwaniem się nie swoją kartą do tachografu cyfrowego, kierującego ukarano mandatem karnym w wysokości 2000 zł. Jest to drugi w ciągu kilku miesięcy mandat nałożony za powyższy czyn na tego kierowcę. W sierpniu tego roku inspektorzy ujawnili identyczne wykroczenie kierowcy, który zatrudniony był wtedy u innego przewoźnika.

Kwotą 2000 zł zostanie ukarany również posiadacz certyfikatu kompetencji zawodowych w transporcie, który użyczając własnej karty dopuścił do naruszenia przepisów o stosowaniu tachografów. Dodatkowo, postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej wszczęto wobec przewoźnika.

Źródło: www.gitd.gov.pl

Podziel się