infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Jak zgłaszać miejsce wypadku?

Utworzono: 31-01-2018 13:39

Jedziesz przez kraj, prowadzi cię nawigacja, nie do końca wiesz dokładnie, gdzie jesteś. Przed tobą dochodzi do wypadku, dzwonisz na 112, dyżurny pyta o miejsce zdarzenia, a ty nie masz pojęcia co powiedzieć. Spokojnie, są metody, by bardzo szybko określić dokładne położenie rozbitego auta.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Słupki pikietażowe (hektometryczne)

Najprostszym rozwiązaniem będzie odnalezienie słupków pikietażowych i podanie dyżurnemu informacji na nich zawartych. Słupki piekietażowe są to charakterystyczne plastikowe białe pale umiejscowione na poboczu co 100 metrów. Dzięki podaniu poszczególnych liczb wypisanych na nich, służby ratunkowe bardzo precyzyjnie będą wiedziały, gdzie znajdują się poszkodowane osoby. Po skontaktowaniu się z dyżurnym numeru alarmowego, odpowiadaj na postawione przez niego pytania, to pomoże w dokładnym ustaleniu miejsca wypadku i pozwoli wyeliminować ewentualne pomyłki. Jeżeli jesteś roztrzęsiony, brakuje ci opanowania, przekaż telefon komuś, kto jest mniej zdenerwowany.

Na słupku pikietażowym kolejno od góry znajdują się:

Numer drogi – najczęściej numer drogi będzie znajdować się co kilometr na słupkach zerowych, czyli takich, które w najniżej „rubryce” mają zero (tak, jak w przedstawionym przykładzie). Jeżeli zgłaszający zdarzenie nie wie dokładnie, jakim numerem jest oznaczona droga, powinien jak najszybciej odnaleźć słupek zerowy. W tym celu należy przemieścić się w górę lub w dół numeracji – w najgorszym przypadku będzie to 500 metrów. W przypadku dróg krajowych etykieta ma kolor czerwony, a w przypadku dróg wojewódzkich etykieta jest żółta. Dodatkowo w przypadku dróg krajowych wyższej kategorii mamy do czynienia z oznaczeniami literowymi, przed numerem drogi ekspresowej będzie widniała litera „S” np. S3, a przed numerem autostrady będzie widniała litera „A” np. A1.

Kilometr drogi – odległość od ustalonego początku drogi liczona co kilometr. Po obu stronach drogi znajdują się słupki z taką samą wartością. Nie jest tak, że po drugiej stronie kilometry są liczone od końca, po obu stronach jest tak samo.

Metr drogi – a właściwie dziesiętna część danego kilometra drogi. W przedstawionym przykładzie jest to dokładnie 234 kilometr drogi krajowej numer 17. Gdyby na przykładowym słupku były kolejno liczby: 17, 234 i 7, mielibyśmy do czynienia z 234 kilometrem i 700 metrem drogi krajowej numer 17. Tak podane dane wystarczą zupełnie służbom ratunkowym, by jak najszybciej dotrzeć do celu. Należy jednak mieć na uwadze, by dane były podane jak najbardziej precyzyjnie. Zdarzały się bowiem pomyłki, gdzie karetka pędziła do wypadku na nie tej co trzeba drodze…

Barak słupków

W przypadku dróg niższej kategorii niż drogi wojewódzkie, czyli drogi powiatowe i gminne, słupki pikietażowe nie są stosowane. W takim przypadku należy ustalić pomiędzy jakimi miejscowościami doszło do wypadku. Mogą w tym pomóc zatrzymane lub nawet poszkodowane osoby. Pomocny w takim przypadku może się okazać także własny telefon komórkowy. Praktycznie każdy nowoczesny telefon ma łączność z satelitami GPS. Przy pomocy wbudowanej mapy w łatwy i szybki sposób możemy ustalić własne położenie na mapie. Należy podać informacje pomiędzy jakimi miejscowościami znajdują się poszkodowane osoby. Jeżeli to możliwie, można też podać dokładne współrzędne geograficzne miejsca wypadku. Przed przystąpieniem do określania współrzędnych, upewnij się, że masz włączony GPS w telefonie, bez tego dane będą bardzo nieprecyzyjne.

Android

W przypadku telefonów z systemem android, współrzędne GPS można ustalić przy pomocy wbudowanej w system mapy Google. Należy uruchomić aplikację, poczekać, aż położenie na mapie zostanie ustalone możliwie jak najbardziej precyzyjnie – najlepiej z dokładnością do kilku, kilkudziesięciu metrów, następnie przytrzymać palec na punkcie oznaczającym położenie na mapie. Po wykonaniu tej czynności w górnej części ekranu pojawią się współrzędne GPS, które można podać dyżurnemu.

iOS

W przypadku telefonów z systemem iOS, najlepiej skorzystać z wbudowanej w system aplikacji kompas. Po uruchomieniu aplikacji należy odczekać chwilę, aż dane GPS się ustabilizują, a następnie podać je dyżurnemu.

Z przedstawionych elektronicznych opcji ustalanie miejsca wypadku należy korzystać tylko wówczas, gdy nie są możliwe do wykorzystania inne, wcześniej wspomniane metody. Łatwo bowiem w takich przypadkach o błąd, a wszystkim powinno zależeć na tym, by służby ratunkowe dotarły jak najszybciej  do miejsca wypadku.

Przypominamy, że udzielenie pomocy poszkodowanemu w wypadku jest obowiązkiem każdego kierowcy. Za „nieudzielenie człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.” Art. 162 Kodeksu karnego.

 

Podziel się