infoCAR

Zaloguj się

ITD bada spaliny, ale kontrole nie obejmą prywatnych aut osobowych

Utworzono: 27-07-2016 14:59

W Krakowie inspektorzy ITD skontrolowali czystość spalin, przeprowadzono 38 kontroli co poskutkowało zatrzymaniem 5 dowodów rejestracyjnych przebadanych samochodów. Problem miał dotyczyć w szczególności pojazdów z usuniętym filtrem cząstek stałych.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Kontrole ITD

Samochody badane przez krakowskich inspektorów nie były jednak klasycznymi autami prywatnymi. Kontrole jakości spalin były przeprowadzone jedynie w przypadku aut, które leżą w kręgu zainteresowania inspektorów, a zatem tych wymienionych w Ustawie o transporcie drogowym. Były to zatem wszelkie pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) powyżej 3,5 tony oraz taksówki. Nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie podobne kontrole dla wymienionych pojazdów przeprowadzone zostaną także w innych miastach.

Doniesienia na temat krakowskiej kontroli spowodowały, że na kierowców, którzy posiadają samochody z usuniętym filtrem cząstek stałych (FAP/DPF), padł blady strach. Nie jest jednak tak, że ITD. zorganizuje zmasowaną akcję wyłapywania pojazdów, które zostały pozbawione kłopotliwej i kosztownej części. Zgodnie z przepisami inspektorzy nie przeprowadzają wyrywkowych kontroli zwykłych prywatnych samochodów osobowych. To nie oznacza jednak, że w razie zauważenia pojazdu, który zostawia za sobą czarną chmurę dymu wydostającą się z rury wydechowej, inspektorzy nie zatrzymają do kontroli takiego pojazdu. W przypadkach podejrzenia nieprawidłowości w zachowaniu kierowcy lub co do stanu pojazdu, inspektorzy mogą zatrzymać samochód osobowy i przeprowadzić czynności kontrolne. Jeżeli po przeprowadzeniu badania czystości spalin okaże się, że normy zostały przekroczone, wówczas inspektorzy zatrzymają dowód rejestracyjny, a pojazd będzie musiał zostać odholowany na „parking policyjny”. Warto zatem raz na jakiś czas przeprowadzić badanie jakości spalin w stacji kontroli pojazdów, by uniknąć ewentualnej przykrej niespodzianki w drodze. Na baczności powinni się mieć zwłaszcza kierowcy samochodów z silnikiem diesla, którzy nie wiedzą, czy w ich używanym aucie znajduje się filtr cząstek stałych, czy też nie.

Przeczytaj więcej na temat filtrów cząstek stałych

Kontrole Policji

Jak już wspomniano, kierowcy aut osobowych w większości przypadków nie będą spotykać się z badaniem czystości spalin ze strony inspektorów ITD. To jednak nie oznacza, że akcji badania jakości spalin nie może przeprowadzić policja. Funkcjonariusze drogówki nie mają ograniczeń takich, jak inspektorzy ITD i mogą do kontroli zatrzymać każdy pojazd. Jak na razie jednak nic nie wskazuje na to, by policja miała przeprowadzić taką akcję.

Należnie od akcji kontrolnych warto dbać o jakość spalin w swoim pojeździe. Oprócz nieprzyjemności w postaci zatrzymania dowodu rejestracyjnego, warto mieć na uwadze troskę o środowisko naturalne, a także o nie zatruwanie powietrza innym użytkownikom ruchu. W tym celu należy jak najszybciej usuwać usterki układu wydechowego oraz silnika, które skutkują pogorszeniem jakości spalin.

Podziel się