infoCAR

Jesteś w naszym starym serwisie.

Serwis działa, niedługo wszystkie usługi będą w nowym info-car.pl

Zaloguj się

Egzaminator śmiertelnie potrącony na placu manewrowym

Utworzono: 24-06-2019 18:49

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło 24 czerwca na placu manewrowym katowickiego WORD oddział w Rybniku. 68 letnia zdająca potrąciła 35 letniego egzaminatora, ten na skutek poniesionych obrażeń zmarł. To prawdopodobnie pierwszy w historii tego typu wypadek.

Źródło: KMP Rybnik

Źródło: KMP Rybnik

Jak informuje policja, do zdarzenia doszło podczas wykonywania przez zdającą zadanie egzaminacyjne polegające na jeździe pasem ruchu do przodu i do tyłu tzw. łuk. Kobieta w pewnym momencie straciła panowanie nad pojazdem i potrąciła pracownika WORD, który egzaminował w tym czasie inną osobę. Następnie kobieta z impetem uderzyła zaparkowany dalej samochód. Niestety siła uderzenia była tak duża, że egzaminator na skutek odniesionych obrażeń zmarł.  O sile uderzenia świadczy również to, że w uderzonym przez kobietę mercedesie opona została zsunięta z felgi. 
Śledczy w z wykorzystaniem monitoringów ośrodka oraz pojazdu egzaminacyjnego będą teraz ustalać dokładny przebieg zdarzenia. 

Podczas egzaminu na placu manewrowym egzaminator zazwyczaj znajduje się na zewnątrz pojazdu, tak było też i w tym przypadku. Jego zadaniem jest wówczas obserwacja, czy osoba egzaminowana radzi sobie z panowaniem nad pojazdem , czy np. potrafi prawidłowo utrzymywać  się w pasie ruchu podczas jazdy do przodu i do tyłu. Czy w czasie wykonywania zadań nie najeżdża na linie wyznaczające pas ruchu, nie potrąca pachołków itd. Ma to na celu odsianie osób, które mogłyby stanowić zagrożenie w ruchu drogowym podczas egzaminu „na mieście”. W takich okolicznościach egzaminator nie ma możliwości skorzystania z dodatkowego pedału hamulca, a niestety ja pokazuje ten, a także inne przypadki, taka możliwość przydałaby się.  Utrata panowania nad pojazdem na placu manewrowym to sytuacja, która miała miejsce wielokrotnie w każdym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego w Polsce. Najsłynniejszym tego typu przypadkiem jest wypadek z Częstochowy, gdzie w tamtejszym WORD kobieta wyjechała z placu manewrowego na miasto przez betonowe ogrodzenie ośrodka. 


Aktualizacja: 

Zgodnie z ustaleniami policji kobieta była trzeźwa. Stan psychiczny kierującej nie pozwolił jeszcze na przesłuchanie jej. Prawdopodobnie przyczyną wypadku było pomylenie pedałów gazu i hamulca. Kobieta potrąciła egzaminatora w czasie jazdy do tyłu. 

Podziel się