infoCAR

Zaloguj się

Dojedź i bezpiecznie wróć z majówki

Utworzono: 27-04-2018 15:28

W czasie majówek z 2017, 2016 i 2015 roku na naszych drogach ginęło tyle samo osób – każdego roku 30. Statystyka jest bezlitosna, tym razem w czasie wzmożonego ruchu na drogach, również dojedzie do wypadków. To od kierowców zależy ile ich będzie i jakie będą miały skutki.

Materiały własne InfoCar

Materiały własne InfoCar

Tegoroczna majówka sprzyja rekreacyjnym wyjazdom, wystarczyło wziąć 3 dni urlopu, by cieszyć się 7 dniowym wypoczynkiem. Tradycyjnie Polacy głównie wybiorą samochód jako środek transportu, tradycyjnie też dojedzie do wypadków. Zobacz co robić, by ich uniknąć.

Zacznij od siebie

W kwestii bezpieczeństwa na drodze, najważniejsze jest samemu je sobie zapewnić.  Kierowca powinien być zatem wypoczęty i skupiony na prowadzeniu pojazdu. Przeszkadzać w tym może na przykład spożyty dzień wcześniej alkohol. Wytrzeźwienie do poziomu 0,0 promila to czasami za mało by dobrze czuć się za kierownicą. Oprócz stanu samego siebie jako kierowcy, upewnij się, czy twój pojazd jest bezpieczny. Sprawdź stan techniczny, poziom płynów, stan opon i zawieszenia. Jeżeli nie wszystko jest w porządku, napraw to lub wybierz inny środek transportu. Zaplanuj wyjazd tak, byś nie musiał się spieszyć.

Przestrzegaj przepisów

Jedź z dozwoloną prędkością – co niekoniecznie oznacza maksymalną dopuszczalną - nie wykonuj gwałtownych manewrów, nie wymuszaj pierwszeństwa, patrz na znaki, zachowuj odstęp. Własne bezpieczne zachowanie się na drodze, to połowa sukcesu w bezpiecznym dotarciu do celu.

Uważaj na tych, którzy przepisów nie przestrzegają

Cechą charakterystyczną ruchu drogowego w Polsce raczej nie jest spokój i szacunek do zapisów ustawy Prawo o ruchu drogowym. Bardzo wielu kierowców w sposób lekceważący traktuje zasady panujące na drogach, czym stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu. Wyprzedzanie na zakazie, skrzyżowaniu, przejściu dla pieszych, celowe wymuszanie pierwszeństwa w różnych sytuacjach, jazda z nadmierną prędkością itp. tak niestety wygląda codzienność na polskich drogach i kierowca musi być na to przygotowany. Sztuką bowiem jest nie tylko nie spowodować wypadku, ale również w nim nie uczestniczyć. Dlatego też kierowca powinien przewidywać i myśleć również za innych. Czasami nie wystarczy nie popełnić błędu w czasie jazdy, by bezpiecznie dotrzeć do celu.

Podczas ubiegłorocznej majówki na polskich drogach doszło do 356 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 477 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 1571 nietrzeźwych kierowców. Miejmy nadzieję, że w tym roku będzie znacznie lepiej.

Podziel się