infoCAR

Zaloguj się

Chciał dowieźć towar na czas...jadąc na karcie szefa

Utworzono: 04-01-2018 14:34

Dolnośląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewożącą artykuły spożywcze, której kierowca używał karty kierowcy należącej do swojego szefa.

Źródło: www.gitd.gov.pl

Źródło: www.gitd.gov.pl

We wtorek 26 grudnia br. inspektorzy z legnickiego oddziału WITD we Wrocławiu patrolowali drogi na terenie powiatu legnickiego i bolesławskiego pod kątem przestrzegania świątecznego zakazu ruchu dla niektórych rodzajów pojazdów ciężarowych.

Na jednej z dróg zatrzymali do kontroli 40-tonowy ciągnik siodłowy z naczepą typu chłodnia, należący do polskiego przedsiębiorcy, który prowadził obywatel Ukrainy. Pojazdem tym przewożono artykuły spożywcze do jednego z centrów logistycznych na terenie powiatu lubińskiego.

Podczas kontroli dokumentów inspektorzy stwierdzili, że realizowany przewóz nie podlegał ustawowym ograniczeniom w ruchu. Jednak analiza pobranych danych z tachografu cyfrowego i karty kierowcy wykazała, iż kilka minut przed zatrzymaniem kierowca, w celu ukrycia swojego rzeczywistego czasu pracy, posługiwał się cudzą kartą kierowcy. Jak się okazało dodatkowa karta należała do przedsiębiorcy wykonującego przewóz. Kierowca ciężarówki tłumaczył inspektorom, że w ten sposób chciał uniknąć ewentualnych kar za naruszenia norm czasu jazdy, przerw i odpoczynku, a także wynikających z konieczności terminowego dostarczania ładunku.

Tego typu nieuczciwe praktyki niekiedy doprowadzają do zaśnięcia kierowcy z powodu przemęczenia i mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Na szczęście tym razem udało się zapobiec takiej sytuacji.

Stwierdzone naruszenia skutkowały wszczęciem postępowania administracyjnego wobec przewoźnika w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Natomiast ukraiński kierowca został ukarany mandatem.

Źródło: www.gitd.gov.pl

Podziel się